Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBudowa linii kolejowej na lotnisko jeżeli będzie miała miejsce to z wieloletnim opóźnieniem

Budowa linii kolejowej na lotnisko jeżeli będzie miała miejsce to z wieloletnim opóźnieniem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 kwiecień 2022 16:46

Pod koniec marca na sesji Sejmiku Województwa usłyszeliśmy od marszałka Piotra Całbeckiego, że przygotowania do budowy linii kolejowej, która połączyłaby Solec Kujawski z Portem Lotniczym i Trzcincem nie idą tak jak planowano. Analiza dokumentów daje nam do zrozumienia, że sytuacja jest jeszcze gorsza niż mogło się wydawać.

Plan był taki – do końca starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, czyli najpóźniej do końca przyszłego roku, powstać miała dokumentacja projektowa dla tej inwestycji. Zgodziła się na to Komisja Europejska, aby następnie z nowej perspektywy finansowej 2021-2027 (z przewidywanym rozliczeniem do końca 2030 roku) zbudować tę linię kolejową.

 

Z odpowiedzi marszałka na interpelację radnego Michała Krzemkowskiego oraz z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Andrzeja Bittela posłowi Bartoszowi Kownackiemu wynika, że z dokumentacji w bieżącej perspektywie Województwo Kujawsko-Pomorskie już zrezygnowało, wskazując na to, że jest duże ryzyko, że nie uda się jej opracować i rozliczyć z Unią Europejską. Zamiast tego planowana jest uproszczona dokumentacja, ale w nowej perspektywie 2021-2027.

 

Formalnie nowa perspektywa finansowa zaczęła się w 2021 roku, ale praktycznie jeszcze do Polski środki z niej nie trafiły, patrząc realnie trzeba się liczyć, że do opracowania dokumentacji dla budowy tej linii kolejowej będzie można wrócić dopiero w 2025 roku. Jednocześnie planuje się uproszczoną dokumentację, która bardziej ma odpowiedzieć na pytania o opłacalność takiej inwestycji, a nie przygotować dokumentację budowlaną jak planowano.

 

Według marszałka Piotra Całbeckiego to PKP PLK chciało uproszczonej dokumentacji, zamiast planowanej dokumentacji budowlanej, natomiast według wiceministra Bittela ,,uproszczoną” dokumentacje zaproponował marszałek Całbecki. Mamy zatem praktycznie słowo przeciwko słowu.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu