Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO polskiej marynarce wojennej wie bardzo wiele. Wyjatkowy gość w murach UKW

O polskiej marynarce wojennej wie bardzo wiele. Wyjatkowy gość w murach UKW

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 kwiecień 2022 06:43

W środę 27 kwietnia gościem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego będzie pisarz i dziennikarz morski Mariusz Borowiak. Tematyka związana z polską marynarką wojenną jest mu szczególnie bliska stąd też zapowiadają się ciekawe spotkania.

 

Mariusz Borowiak jest autorem ponad 100 książek oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej w ogólnym nakładzie przekraczającym 250 tys. egzemplarzy. Współpracuje z magazynami „Morze, Statki i Okręty”, „Morze.org.”, „Polska Zbrojna Historia”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany jest z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej z lat 1918–1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w okresie II wojny światowej.

 

Jest prezesem Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe. Organizował i uczestniczył w dwóch międzynarodowych ekspedycjach na wrak niszczyciela eskortowego ORP Kujawiak w latach 2015 i 2016 (podczas spotkania odtworzony zostanie krótki film z tych wypraw) oraz w wyprawie The Lost Bombers of Brindisi 2018 (ekspedycja w poszukiwaniu wraków polskich i amerykańskich samolotów bombowych spoczywających na dnie morskim w okolicach włoskiego Brindisi).

 

Na podstawie jego książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego „Tajemnica Westerplatte”, który ukazał się w kinach w 2013 r., z całą plejadą aktorską od Michała Żebrowskiego, przez Jana Englerta, Piotra Adamczyka po Borysa Szyca. M. Borowiak był też jednym z konsultantów scenariusza filmu „Dywizjon 303. Prawdziwa historia”. Jest również odkrywcą przez dziesiątki lat uznawanego za utracone archiwum wielkiego kryptologa, współtwórcy Enigmy, bydgoszczanina, Mariana Rejewskiego. Dokumenty te, opracowane, zostaną opublikowane już w niedługim czasie.

 

Podczas spotkania po raz pierwszy zaprezentowana zostanie najnowsza książka Borowiaka: „Komandor Kanafoyski i Oddział Wydzielony „Wisła” w 1939 r. W publikacji przybliżona została historia dowódcy i formacji, która II wojnę światową rozpoczynała w podbydgoskim Brdyujściu. Przy okazji będzie można zdobyć zarówno tę książkę, jak również kilka innych znanych i popularnych publikacji naszego gościa.

 

Spotkanie otwarte rozpocznie się o godzinie 16:00 w Bibliotece UKW.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu