Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTylko PESA zainteresowana wymianą bydgoskiego tramwajowego. Za pół miliarda złotych

Tylko PESA zainteresowana wymianą bydgoskiego tramwajowego. Za pół miliarda złotych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 kwiecień 2022 15:11

Dzisiaj nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na dostawę przynajmniej 10 nowy tramwajów. Jedyną ofertę w tym przetargu złożyła PESA, która zamówienie podstawowe (10 tramwajów, chce zrealizować) za nieco ponad 102 mln zł. Zamówienie zakłada możliwość rozszerzenia go do aż 46 tramwajów, jeżeli znajdą się środki w budżecie miasta – tak duże zamówienie PESA oszacowała na ponad 488 mln zł.

 

 

Gdyby udało się zrealizować zamówienie w pełni, czyli zakupić 46 tramwajów, wówczas oznaczałoby to całkowitą wymianę starych tramwajów Konstalu.

 

Podstawowe zamówienie zakłada dostawę 10 tramwajów – 6 długich i 4 krótkich. Jego realizacja powinna nastąpić najpóźniej do listopada 2023 roku, nowe tramwaje będą bowiem kupowane za środki unijne z perspektywy 2014-2020, która musi być ostatecznie do końca przyszłego roku rozliczona. Krótki czas realizacji kontraktu mógł być powodem, iż nie było wielkiego zainteresowania nim ze strony innych producentów tramwajów. Teraz oferta PESA będzie przeanalizowana przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, jeżeli spełni wymogi wówczas nastąpi podpisanie umowy.

 

Za perspektywę realizacji pełnego kontraktu, czyli 46 tramwajów, przyjęto rok 2029. Władze Bydgoszczy na to zamówienie przewidziały budżet powyżej 708 mln zł, oferta PESA jest zatem znacznie poniżej możliwego budżetu.

 

PESA w sporze z ratuszem

PESA najprawdopodobniej po raz kolejny zatem dostarczy nowe tramwaje dla Bydgoszczy, ale nie oznacza to, że nie ma sporów ze swoim rodzinnym miastem. Z opóźnieniem bydgoska firma dostarczyła tramwaje w ramach budowy torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej. Miasto naliczyło z tego tytułu 28,2 mln zł kar umownych (0,2% kontraktu za każdy dzień opóźnienia), po prostu pomniejszając wynagrodzenie o tę kwotę. PESA wniosła sprawę do sądu, który rozstrzygnie ten spór.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu