Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUKW obchodzi dzisiaj swoje święto. Myślami z ukraińskimi uniwersytetami

UKW obchodzi dzisiaj swoje święto. Myślami z ukraińskimi uniwersytetami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 26 kwiecień 2022 15:32

We wtorek Uniwersytet Kazimierza Wielkiego obchodził swoje święto, w tym roku na pewno inne niż poprzednie, bowiem po dwóch latach pandemii można było się zebrać w auli Copernicanum bez większego skrępowania i maseczek. Nie sposób jednak było nie zauważyć, że w sąsiedniej Ukrainie trwa wojna.

 

Święto Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego obchodzone jest przy okazji rocznicy koronacji króla Kazimierza III Wielkiego, która miała miejsce 25 kwietnia.

 

W 2019 roku gościem honorowym uroczystości był prof. Igor Zhurba z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego, największej uczelni na Podolu. Obecnie ta uczelnia boryka się bezpośrednio z wojną. Do wydarzenia z 2019 roku w swoim przemówieniu nawiązał rektor UKW prof. Jacek Woźny - Otrzymał gratulacje, prezenty od nas, złożyliśmy podziękowania za dotychczasową współpracę. Myślę, że o tym też powinniśmy dzisiaj pamiętać – udzielmy naszego uniwersyteckiego wsparcia bratniej Ukrainie oklaskami.

 

Po tych słowach przez dłuższy czas słychać było tylko oklaski. Współraca UKW z Chmielnickim Uniwersytetem Narodowym  budowana była od wielu lat.

 

Rektor Woźny mówił o zaangażowaniu społeczności akademickiej czy to w czasie pandemii np. w szycie maseczek oraz w ostatnim czasie w wolontariat na rzecz uchodźców. Przed dwoma tygodniami pokazywaliśmy reportaż jak studenci z UKW pełnią rolę tłumaczy na dworcu Bydgoszcz Główna, służąc tak naprawdę pomocą w rozwiązywaniu wielu problemów z jakimi borykają się uchodźcy. Społeczność UKW angażuje się też w niezwykle potrzebną w tym czasie pomoc psychologiczną.

 

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu