Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUkraińskie uchodźczynie zasiliły kadrę bydgoskich szkół i żłobków

Ukraińskie uchodźczynie zasiliły kadrę bydgoskich szkół i żłobków

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 kwiecień 2022 09:06

Do tej pory do bydgoskich szkół publicznych uczęszcza ponad 1,6 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy, do tego dochodzi około 700 dzieci w przedszkolach i żłobkach. Najtrudniejsza w ich adaptacji jest bariera językowa, pomóc ma w tym utworzenie kilkudziesięciu etatów dla ukraińskich uchodźców w bydgoskiej oświacie.

 

- W ramach ww. porozumienia, 21 kwietnia br. zostało podpisanych 65 umów z uchodźcami ukraińskimi. Osoby o wyższych kwalifikacjach będą pracowały w miejskich szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych jako asystenci polskich nauczycieli, natomiast pozostałe osoby będą wsparciem dla pracowników administracji i obsługi. W okresie wakacyjnym pracownicy będą również zaangażowani w organizowane przez miejskie jednostki formy wypoczynku letniego – mówi zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.


Porozumienie z fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zakłada utworzenie 65 etatów w bydgoskiej oświacie, dla uchodźców dobrze znających ukraiński. Koszty ich utrzymania pozyska fundacja od swoich darczyńców w ramach programu aktywizacji uchodźców ,,Cash for Work”.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu