Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie lotnisko miało szansę na stałe loty towarowe z Chin. Sytuacja międzynarodowa wszystko pokrzyżowała

Bydgoskie lotnisko miało szansę na stałe loty towarowe z Chin. Sytuacja międzynarodowa wszystko pokrzyżowała

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 30 kwiecień 2022 10:50
Bydgoskie lotnisko miało szansę na stałe loty towarowe z Chin. Sytuacja międzynarodowa wszystko pokrzyżowała Fot: PLB

Wielu ekspertów wskazuje, że w Polska ma ogromny niewykorzystany potencjał jeżeli chodzi o CARGO. Przykładem tego jest sytuacja, gdy tylko lotnisko w węgierskim Budapeszcie ma większe przeładunki niż wszystkie polskie lotniska razem wzięte. Potencjał jest, ale nie udaje się go wciąż wykorzystać, choć padają głosy, chociażby ministra Marcina Horały, że to właśnie CARGO może być szansą na odbicie się bydgoskiego lotniska.

 

Jeżeli chodzi o CARGO to paradoksalnie dla Portu Lotniczego Bydgoszcz najważniejszy był rok 2020, wówczas firmy z regionu ściągały samoloty z Azji, co pozwoliło przeładować drogą lotniczą 38 ton. Lata wcześniejsze oraz ubiegły rok to tylko marginalne przeładunki, mamy jedynie CARGO tzw. RFS (Road Feeder Services), co jak angielska nazwa mówi, jest już przewozami tylko drogowymi.

 

Była szansa na stałe przewozy lotnicze z Chin

Na wtorkowej komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz Tomasz Moraczewski przyznał, że było blisko uruchomienia przez prywatnych spedytorów lotów z Chin, które pozwoliłyby już w widoczny sposób rozwijać bydgoskie CARGO.

 

- Inwestor był rosyjski – oświadczył Moraczewski, wskazując, że w sytuacji międzynarodowych sankcji z tego tematu już nic nie będzie.

 

Oddział Celny zwiększy atrakcyjność

Władze Portu Lotniczego Bydgoszcz liczą, ze otwarty w lutym Całodobowy Odział Celny zwiększy klimat dla CARGO w Bydgoszczy. Całodoba obsługa ma zwiększyć atrakcyjność PLB dla międzynarodowych spedytorów. Szansą na wzrost wyników cargo są też oddane do użytku odcinki drogi ekspresowej S-5 oraz planowana w najbliższych latach droga ekspresowa S-10.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu