Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Ten projekt od początku był wyjątkowy”

,,Ten projekt od początku był wyjątkowy”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 29 kwiecień 2022 14:33

- Ten projekt od początku był wyjątkowy, to właśnie tutaj opracowano pierwszy w Polsce tramwaj przegubowy na wąski tor – mówił w środę w Sejmie RP poseł Jan Szopiński, przypominając Polsce o wyjątkowym sukcesie bydgoskich inżynierów z MPK (dzisiejsze MZK) z lat 1962-1963. Tego samego dnia, przed południem, podczas sesji Rady Miasta wręczono uroczyste zestawy z walorami filatelistycznymi.


19 kwietnia – gdy świętowaliśmy 676 urodziny Bydgoszczy – Poczta Polska do obiegu wprowadziła kartkę pocztową i okolicznościowy znaczek z okazji 60-tej rocznicy rozpoczęcia prac nad pierwszym w Polsce tramwajem przegubowym na wąski tor. Główne uroczystości związane z tym wydawnictwem odbyły się tydzień później, podczas środowej sesji Rady Miasta.

 

 

- Naszym towarem eksportowym są tramwaje. Jest to kontynuacja wieloletniej historii, ponieważ w latach 1962-1963 w bydgoskim MPK opracowano pierwszy prototyp pierwszego tramwaju przegubowego w Polsce na wąski tor – wspomniała przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Monika Matowska, nawiązując do tego, że dzisiaj za sprawą wyrobów PESA, Bydgoszcz słynie w całej Europie z tramwajów.

 

Podczas krótkiego wystąpienia dyrektor regionu bydgoskiego Poczty Polskiej Karol Górski wręczył uroczysty zestaw poświęcony temu wydaniu Katarzynie Borucie, wnuczce inżyniera Boruty, którego wizerunek pojawia się na jednym ze znaczków i reversie kartki pocztowej. Pamiątkowy zestaw przygotowano też dla miłośnika bydgoskiej komunikacji tramwajowej Stanisława Sitarka, prezydenta Rafała Bruskiego oraz Rady Miasta Bydgoszczy. Przewodnicząca Matowska zapowiedziała, że będzie wisiał w gabinecie przewodniczących.

 

Tego samego dnia do tej uroczystości w Sejmie odniósł się poseł Jan Szopiński, który wymienił nazwiska wszystkich autorów tego sukcesu - Ten projekt od początku był wyjątkowy, to właśnie tutaj opracowano pierwszy w Polsce tramwaj przegubowy na wąski tor. Zespół inżynierów pracujących nad tym nadzwyczajnym wozem: Tadeusz Boguta, Tadeusz Skibiński, Zygmunt Obarek, Andrzej Skibiński, a przede ówczesny dyrektor techniczny inżynier Przemysław Boruta.

 

Zarówno przewodnicząca Rady Miasta oraz poseł Szopiński wspomnieli o Stanisławie Sitarku, byłym pracowniku MPK, a także pasjonatowi bydgoskiej komunikacji tramwajowej, który starał się propagować chlubne dzieje bydgoskiego transportu szynowego. Podkreślano, że gdyby nie jego praca, to zapewne byśmy o tamtym projekcie dzisiaj nie wiedzieli.

 

Udało się jednak przywrócić pamięć o tamtej chwalebnej karcie bydgoskiej myśli technicznej.

 

Więcej na materiale filmowym.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu