Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWedług tego raportu w bydgoskiej metropolii przebywa 80 tys. uchodźców. Nie sposób z nim nie polemizować

Według tego raportu w bydgoskiej metropolii przebywa 80 tys. uchodźców. Nie sposób z nim nie polemizować

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 02 maj 2022 00:28

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich kilka dni temu opublikował ciekawy raport ,,Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szansę”. Jest to raport o uchodźcach w polskich miastach – pierwszy wniosek z nie taki, że populacja Polski wzrosła z 38,2 mln do 41,4 mln osób (na dzień 1 kwietnia).

Drugi wniosek jest taki, że w zdecydowanej większości ci uchodźcy zamieszkali w największych miastach. Raport ten szacuje, że w warszawskim obszarze metropolitalnym przybyło ponad 469 tys. mieszkańców, co stanowi wzrost populacji o 13%. Powyżej 300 tys. uchodźców przyjąć miały też metropolie katowicka i wrocławska, dla których stanowi to ponad 20% populacji.

 

Bydgoski obszar miał przyjąć natomiast 80 tys. i 477 uchodźców, co stanowi wzrost populacji o 11%. Z tymi danymi trzeba już polemizować, zaczynając od samej delimitacji obszaru funkcjonalnego, gdzie oparto się jedynie o powiaty bydgoski i toruński oraz miasta Bydgoszcz i Toruń (powielają podregion bydgosko-toruński z poziomu NUTS-3), choć dobrze wiemy, że współpraca metropolitalna Bydgoszczy opiera się w zupełnie na innym kierunku.

 

Raport szacuje, że w samej Bydgoszczy mamy ponad 43,4 tys. uchodźców, przez co faktycznie populacja Bydgoszczy na 1 kwietnia miała przekroczyć 387,5 tys. W tym gronie blisko 8,4 tys. miały stanowić dzieci. Z tymi danymi trudno jednak nie polemizować, bowiem z danych ratusza wynika, że wydano do tej pory około 9 tys. numerów PESEL, a patrząc na zapisy do rejestracji kolejnych raczej ta liczba nie przekroczy 10 tys. Numer PESEL to ważny wskaźnik, bowiem jego uzyskanie pozwala uzyskać jednorazową zapomogę w wysokości 300 zł oraz korzystać z programów socjalnych np. 500 Plus. Liczba dzieci w bydgoskich placówkach oświatowych nie przekroczyła natomiast 2 tys.

 

Również dane dla obszaru metropolitalnego (w tej analizie odbiegającego od rzeczywistości) wydają się niezbyt wiarygodne, bowiem według szacunków wojewody mamy do tej pory wydanych około 35 tys. numery PESEL w całym kujawsko-pomorskim, z przewidywaniami iż specjalnie ta liczba się nie zmieni. Przypisywanie obszarowi, który nie obejmuje nawet połowy populacji województwa ponad 80 tys. uchodźców, również trzeba poddać pod wątpliwości.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu