Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni będą dyskutować o umowie Bydgoszczy z Toruniem, Nakłem i Kowalewem

Radni będą dyskutować o umowie Bydgoszczy z Toruniem, Nakłem i Kowalewem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 18 sierpień 2013 19:46

Na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Bydgoszczy, radni mają zaopiniować projekt umowy pomiędzy samorządami: Bydgoszczy, Torunia, Nakła i Kowalewa Pomorskiego, na wspólne przeprowadzenie badań dotyczących zasięgu przyszłych obszarów funkcjonalnych.

 

Zgodnie z zapisami tej umowy, to Bydgoszcz będzie liderem projektu, na który nasz region otrzyma wysokie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Wyłonienie w przetargu firmy, która wykona to opracowanie będzie zadaniem Urzędu Miasta Bydgoszczy. Z projektu umowy wynika, że nie jest rozstrzygnięta kwestia, czy mamy w naszym województwie jeden, czy kilka obszarów funkcjonalnych.

 

Celem projektu ma być wykonanie badań, które mają przedstawić faktycznie oddziaływania społeczne jakie występują pomiędzy samorządami. Wyniki tych badań pozwolić mają na powstanie tzw. ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne).

 

Temat ten budzi w województwie duże kontrowersje, gdyż toruńscy politycy oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uważa, że funkcjonować powinien tylko jeden ZIT, wspólny Bydgoszczy i Torunia. Nad Brdą z kolei panuje pogląd, że powiązania pomiędzy tymi miastami nie są tak silne jak np. z powiatem nakielskim.

 

Szerzej o temacie napiszemy po poniedziałkowym posiedzeniu komisji. Zgodę na przyjęcie umowy w takim kształcie muszą wyrazić także inne samorządy biorące udział w tym projekcie. 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu