Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie lotnisko najbardziej ucierpiało na pandemii COVID-19

Bydgoskie lotnisko najbardziej ucierpiało na pandemii COVID-19

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 maj 2022 00:24
Bydgoskie lotnisko najbardziej ucierpiało na pandemii COVID-19 Fot: PLB

Pandemia COVID-19 wstrząsnęła rynkiem lotniczym na całym świecie, sporo straciły lotniska, chyba jeszcze bardziej linie lotnicze. Odbudowa tych dwóch lat będzie trwała latami. W Polsce najbardziej oberwał Port Lotniczy Bydgoszcz. W 2021 roku polskie lotniska obsłużyły niecałe 19,7 mln pasażerów, gdy w 2019 roku było to ponad 49 mln – oznacza to spadek liczby pasażerów o 59,9% - wynika z opublikowanego niedawno raportu Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 

Spadki procentowe na poszczególnych lotniskach – najmniej straciło lotnisko w Zielonej Górze – niespełna 38%, choć zaznaczmy, że jest to lotnisko, które obsługuje najmniej pasażerów w Polsce. Procentowo najwięcej stracił jednak Port Lotniczy Bydgoszcz – aż 77%.

 

W 2021 roku bydgoskie lotnisko obsłużyło tylko 95,1 tys. pasażerów, gdy w 2019 roku było to 413 tys. Rok 2020 zamknął się na 124,5 tys. pasażerów, choć pierwsze miesiące dawały nadzieję, że będzie kolejny rekord powyżej 500 tys., jednak pojawienie się w marcu pandemii wszystkim wstrząsnęło.

 

Lublin wyprzedził Bydgoszcz.

W ostatnich latach głównie bydgoskie lotnisko rywalizowało z portem w Lublinie. Od 2018 roku w tej rywalizacji pewnie zaczęło prowadzić bydgoskie lotnisko, to jednak w ubiegłym roku Lublin obsłużył 107,4 tys. pasażerów wyprzedzając Bydgoszcz. Gorzej z aktywnych lotnisk od PLB w 2021 roku wypadły tylko: Łódź (z niecałymi 70 tys. pasażerami), Olsztyn (z ponad 47 tys. pasażerów) i Zielona Góra (z ponad 20,6 tys. pasażerów). Oznacza to, że pod względem liczby pasażerów znaleźliśmy się dopiero na 11 pozycji z 14 (plus 15 Radom, który w ostatnich latach nie obsługiwał pasażerów).

 

Znaleźliśmy się wśród tych, którzy w 2021 stracili

Dla większości polskich lotnisk najgorszym rokiem był 2020, natomiast rok ubiegły przyniósł pewną poprawę. Bydgoskie lotnisko znalazło się w tej grupie portów, które także straciły pomiędzy 2020 i 2021 rokiem, co może być pewnym powodem do niepokoju, w szczególności, że strata na poziomie 23% pasażerów to ponownie najwyższa strata w kraju. Na minusie w ostatnim roku były także: Łódź, Lublin i Szczecin (ten ostatni minimalnie bo tylko 2,2% straty).

 

Wpływ na to, że rok 2021 był dla bydgoskiego lotniska jeszcze gorszy od 2020 miało to, że większość lotów odbywa się do Wielkiej Brytanii, gdzie były okresy wstrzymywania tych połączeń z uwagi na międzynarodowe restrykcje pandemiczne.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu