Jesteś tutaj: HomeBydgoszczToruńska firma przebuduje dworzec Bydgoszcz Zachód

Toruńska firma przebuduje dworzec Bydgoszcz Zachód

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 maj 2022 15:26
Toruńska firma przebuduje dworzec Bydgoszcz Zachód Wizualizacja

PKP SA rozstrzygnęło przetarg na przebudowę dworca Bydgoszcz Zachód, który zyskać ma nowy blask. Najprawdopodobniej remont ruszy już w maju, a zakończy się w kwietniu przyszłego roku. Nie był to łatwy przetarg – postępowanie toczyło się bowiem blisko rok.

Bydgoski dworzec przebuduje firma AGAD z Torunia, która zaoferowała w przetargu kwotę nieco ponad 4,3 mln zł. Była to druga najtańsza oferta, najtańszą PKP SA wykluczyło, zapewne podejrzewając jej nierealność wykonania. Budżet przewidziany przez PKP SA na to zadanie to 3,3 mln zł, co oznacza, że zamawiający dla rozstrzygnięcia tego przetargu musiał go zwiększyć. Najwyższe oferty zbliżały się do 7 mln zł.

 

Stacja Bydgoszcz Zachód mieści się przy ulicach Mińskiej i Flisackiej, jest pierwszą stacją na zachód od Bydgoszczy Głównej, dalej na zachód znajduje się stacja Osowa Góra. Codziennie przez tą stacje przejeżdżają pociągi jadące w kierunku Nakła nad Notecią oraz Piły. Są plany także budowy nowej linii (odbijającej w okolicy Nakła) do Koszalina i Kołobrzegu, jako elementu budowy kolei dużych prędkości.

 

Było to trzecie podejście do przetargu – pierwszy unieważniony został w lipcu ubiegłego roku, bo nie zgłosił się żaden oferent. Drugi ogłoszony na jesieni unieważniono z powodu błędów formalnych (zmieniły się przepisy). Trzeci przetarg kończy się wyborem wykonawcy.

 

 

Wizualizacje:

 

 

PKP SA planuje do 2027 roku zmodernizować jeszcze sąsiednią stację Bydgoszcz Osowa Góra.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

 • Tegoroczny sierpień pod względem problemu suszy może być najgorszy od dekad

  Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować. – Woda opadowa jest ogromnym potencjałem i jest jej wielokrotnie więcej niż tej, którą mamy w miastach. Naszym celem powinno być wykorzystanie tego potencjału – podkreśla Tomasz Grochowski z Retencja.pl.

Wiadomości z regionu