Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDecyzja blokująca rozbudowę spalarni Eneris cofnięta

Decyzja blokująca rozbudowę spalarni Eneris cofnięta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 09 maj 2022 13:48

W grudniu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zapowiedział, że po konsultacjach z Miejską Pracownią Urbanistyczną wyrazi negatywną opinię w sprawie rozbudowy spalarni odpadów niebezpiecznych Eneris na terenach dawnego Zachemu. Domagali się tego mieszkańcy, zaniepokojeni planami rozbudowy spalarni. Prezydent wskazał na niezgodności z planem miejscowym.

Inwestor Eneris niezadowolony z decyzji ratusza, złożył skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, czyli organu pomiędzy samorządem a sądem. SKO w piątek 6 maja orzekło o tym, że decyzja prezydenta była niezgodna z prawem, tym samym ją uchyliła. Prezydent będzie musiał ponownie rozpatrzyć wniosek inwestora o rozbudowę instalacji unieszkodliwiania odpadów. Samorządowe Kolegium Odwoławcze podważyło przede wszystkim podstawy prawne na jakich oparł się prezydent.

 

Ratusz nie otrzymał jeszcze pisemnego uzasadnienia decyzji, stąd też nie może się do niej odnieść. W świetle polskiego prawa protesty społeczne to nie jest wystarczająca przesłanka, aby zablokować tego typu inwestycję. Jeżeli prezydent ponownie wyda decyzję odmowną i będzie można wykazać naruszenie prawa, wówczas sądownie będzie można orzec o zgodzie na rozbudowę instalacji.

 

Do tej pory pozytywnie rozbudowę instalacji Eneris ocenił Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie oraz Sanepid.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu