Jesteś tutaj: HomeBydgoszczFitch uzależnia rating Bydgoszczy od rekompensat rządu za Polski Ład

Fitch uzależnia rating Bydgoszczy od rekompensat rządu za Polski Ład

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 10 maj 2022 20:58

Fitch Ratings podtrzymał ocenę ratingową Bydgoszczy na poziomie międzynarodowym AA-, utrzymując Bydgoszcz podobnie jak pozostałe duże miasta na liście obserwacyjnej, co jest pokłosiem zmian w podatku dochodowym jakie wprowadził rząd i zamierza wprowadzić. Jak można wyczytać z oceny ratingowej . Rating to przede wszystkim określenie wiarygodności kredytowej i finansowej ocenianej jednostki, czym wyższy rating, tym możliwe uzyskiwanie kredytów inwestycyjnych na lepszych warunkach.

 

Fitch Ratings zauważył również, że w ostatnich miesiącach zadłużenie Bydgoszczy spadło poniżej 1 mld zł, do 952 mln zł w 2021 roku.

 

Zdaniem Fitch Ratings dzisiaj największą niepewność dla Bydgoszczy wywołuje planowane obniżenie od 1 lipca podatku dochodowego z 17% do 14, bowiem wpływy z PIT to jedne z kluczowych źródeł finansowania miast - odzwierciedla naszą niepewność co do możliwego wpływu reformy fiskalnej „Polski Ład” na budżet Bydgoszczy – czytamy w ratingu.- Przewidywane zmiany wpłyną przede wszystkim na system finansowania polskich gmin, dodatkowo zmniejszając ich dochody podatkowe, które już w pierwotnej wersji reformy podatkowej miały być niższe.

 

Fitch wskazuje, że jest to czynnik ryzyka, jednocześnie jednak zaznacza, że na dzisiaj jest w tej sprawie wiele niewiadomych - Na chwilę obecną trudno oszacować, czy proponowana ostatnio nowelizacja ustawy może jeszcze bardziej zwiększyć różnicę między spadkiem dochodów, a rekompensatą z budżetu państwa, ponieważ szczegółowe rozwiązania ustawy nie są obecnie znane. Gminy będą zmuszone do podjęcia dalszych działań zapobiegawczych, takich jak podwyższenie podatków i opłat lokalnych oraz ograniczenie wydatków bieżących, aby zrównoważyć ubytek dochodów.

 

Wynika z tego najprościej wyjaśniając, że na dzisiaj mamy głównie hasłową zapowiedź obniżenia podatku dochodowego, bez opracowania konkretnych projektów ustaw, co nie pozwala ocenić na ile rząd w inny sposób zrekompensuje samorządom tę stratę. Fitch ocenia też, że Bydgoszcz nawet w przypadku mniej korzystnych rekompensat, jest wstanie w perspektywie kilku lat przy dobrej koniunkturze odrobić stratę - Polski Ład zmniejszy wpływy Bydgoszczy z podatku PIT o 14% w 2022 r., ale dobra koniunktura gospodarcza powinna sprzyjać odbudowie tych wpływów w perspektywie średnio- i długoterminowej, a Bydgoszcz nadal będzie osiągać ponadprzeciętne dochody podatkowe na mieszkańca

 

Fitch obniżenie ratingu Bydgoszczy lub usunięcie miasta z listy obserwacyjnej (co odebrane byłoby przez rynki jako poprawienie sytuacji finansowej) uzależnia od propozycji rekompensujących rządu.

 

Fitch wskazuje też, że czynnikiem ryzyka dla finansów Bydgoszczy jest to, że w 90% miasto zadłużone jest w złotówkach, z tego w 78% według zmiennej stopy, zatem podwyżki stóp procentowy są również czynnikiem ryzyka.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu