Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRatusz bardzo liczy na wsparcie dla przebudowy zajezdni tramwajowej

Ratusz bardzo liczy na wsparcie dla przebudowy zajezdni tramwajowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 maj 2022 11:52
Ratusz bardzo liczy na wsparcie dla przebudowy zajezdni tramwajowej Archiwum

Obecnie trwa postępowanie przetargowe na zakup przynajmniej 10 nowych tramwajów niskopodłogowych, z planem rozszerzenia go na wymianę całego taboru tramwajowego. Ten zakup wymusza jednak potrzebę przebudowy bydgoskiej zajezdni tramwajowej, która nie jest przystosowana do obsługi tak dużej liczby tramwajów niskopodłogowych. Bydgoszcz złożyła do rządowego programu Polski Ład wniosek o dofinansowanie tego zadania.

Specyfika dzisiejszych tramwajów jest zupełnie inna niż Konstali,które przez lata jeździły po Bydgoszczy, niskopodłogowce są przede wszystkim dłuższe, co wymaga już zmian w infrastrukturze zajezdni.

 

- Potrzeby związane z przebudową zajezdni stały się faktem – mówi zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz - Dzisiaj już jesteśmy na etapie, że posiadamy pozwolenie na budowę i możemy przystąpić do przebudowy zajezdni, tak aby większa ilość tramwajów niskopodłogowych mogła być serwisowana.


Żeby przebudować trzeba mieć jednak pieniądze, Bydgoszcz w naborze do Polskiego Ładu, a dokładniej Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych zawnioskowała o 65 mln zł na pierwszy etap przebudowy tej zajezdni. Póki co konkurs ten nie został jeszcze rozstrzygnięty przez Kancelarię Premiera.

 

- Zajezdnia tramwajowa musi zostać przebudowana, aby obsłużyć coraz więcej tramwajów nieskopodłogowych – zaznacza Kozłowicz. Na dzisiaj finansowania dla przebudowy zajezdni w budżecie miasta nie ma. W ramach tego naboru ratusz zgłosił też 30 mln zł (w ramach projektu do 30 mln zł) na budowę kąpieliska otwartego obok basenu Astorii i powstanie kąpieliska nad Brdą przy Parku Centralnym. Zgłoszono także w najniższym limicie wniosek o 5 mln zł na modernizację śluzy w Parku nad Kanałem Bydgoskim.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Zdaniem radnych Sejmiku Województwa bez podwyżek cen egzaminów nie będzie miał kto ich przeprowadzać

  W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął stanowisko, w którym wyraża zdanie, iż Ministerstwo Infrastruktury powinno nie tylko podnieść maksymalne stawki za egzaminy na prawo jazdy, ale też ustalić ramy, aby wzrastało ono automatycznie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Miałoby to poprawić kondycję Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, ale też poprawić komfort dla zdających.

 • Wojna pokazuje jak ważne są inwestycje w infrastrukturę

  Modernizacja linii kolejowej nr 201 to kluczowa sprawa dla rozwoju Bydgoskiego Węzła Logistycznego, wpłynie ona bowiem na znaczne zwiększenie możliwości przewozowych z portów Gdyni, ale też w Gdańsku. O tym jak jest to ważne pokazuje ostatni okres, gdy ograniczenia infrastrukturalne utrudniają dostawy węgla w kraj.

Wiadomości z regionu