Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZ jednej strony kolejki uchodźców w punktach pomocy, z drugiej przekonanie, że wystarczy pomoc socjalna

Z jednej strony kolejki uchodźców w punktach pomocy, z drugiej przekonanie, że wystarczy pomoc socjalna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 maj 2022 13:06

Od rosyjskiej agresji na Ukrainę minęło około 2,5 miesiąca, w Bydgoszczy szacuje się, że mamy około 10 tys. uchodźców (na podstawie danych PESEL), co jest dość stabilną liczbą. Teoretycznie skoro wszyscy którzy chcieli uzyskali już numer PESEL, wydawać może się, że pomoc wolontariuszy jest już niepotrzebna, ale jak się spojrzy na ich pracę to widzimy, że jest ona wciąż bardzo potrzebna.

Dzisiaj w tzw. sklepach społecznych, gdzie wydawane są dary największym problemem jest brak artykułów. Nie oznacza to, że ich nie ma, ale gdy każdego dnia pomaga się kilku setkom osób, to zgromadzone artykuły się kończą. Na przełomie lutego i marca, gdy szokiem była dla Polaków agresja rosyjska, zaangażowanie w pomoc było ogromne, do tego stopnia, że nie starczało powierzchni magazynowej. Z czasem, co wydaje się naturalnym procesem socjologicznym, zaangażowanie w pomoc zaczęło spadać, w kwietniu ta forma pomocy jakoś funkcjonowała głównie za sprawą wsparcia jakie okazywały prywatne firmy, które przekazywały dary w większych ilościach. Obecnie w Bydgoszczy dalej to działa, choć nie można ukrywać, że nie jest to łatwe.

 

 

Z drugiej strony...

Gdy o tych problemach rozmawia się już z samorządowcami to panuje przekonanie, że mimo wszystko jesteśmy już na innym etapie w niesieniu pomocy. Luty i marzec to był czas, gdy trzeba było pomoc organizować spontanicznie, ale już od połowy kwietnia właściwie każdy uchodźca który tego chciał uzyskać powinien numer PESEL, który upoważnia do uzyskania jednorazowego świadczenia w kwocie 300 zł, a także do korzystania z innych programów socjalnych, czy to zasiłków, ale programu Rodzina500+ na dzieci, co powinno pozwolić uchodźcom egzystować.

 

Wciąż jednak, jak pokazuje duże zainteresowanie sklepami prowadzonymi przez wolontariuszy, ta instytucjonalna forma pomocy jest niewystarczająca. Pomoc oddolna wymaga jednak zaangażowania darczyńców, od samego początku wiedzieliśmy bowiem, że skuteczna pomoc dla uchodźców będzie wymagała działania długofalowego. Dary można przywozić do byłego sklepu Akpol, przy ulicy Gdańskiej 138. Mieści się w nim magazyn społeczny.

 

Warte obejrzenia

 • Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną walczą w Bydgoszczy o medale

  W ten weekend 20-22 maja odbywa się drugi z pięciu turniejów XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022, w ramach którego w Bydgoszczy o medale rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce na bydgoskim Nowym Torbydzie.

 • Kujawy ponownie szczęśliwe dla Radosława Wojtaszka

  Arcymistrz Radosław Wojtaszek wywalczył w poniedziałek tytuł szachowego mistrza Polski, w czasie turnieju odbywającym się w Kruszwicy, tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł wywalczony podczas mistrzostw w Bydgoszczy. Wspomnieć warto, że Wojtaszek klubowo związany jest z Minutorem Energą Gwiazdą Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski w szachach odbywają się w Kruszwicy, jako wydarzenie towarzyszące przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania praw miejskich.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

   To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

 • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

  W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu