Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPartia Ziobry odbudowuje się w Bydgoszczy. W jej kręgu oddziaływania znalazł się radny

Partia Ziobry odbudowuje się w Bydgoszczy. W jej kręgu oddziaływania znalazł się radny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 12 maj 2022 00:59

Wypowiedzi przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego sugerujące nawet przedterminowe wybory pokazują, że w obozie rządowym się gotuje. Terlecki wprost wskazuje też na winę partii Zbigniewa Ziobro Solidarnej Polski. Tymczasem ta formacja, przez lata wręcz nieobecna w Bydgoszczy, zaczyna budować swoje struktury w mieście nad Brdą. Ostatnio obok formacji Ziobro kręci się radny Bogdan Dzakanowski.

W marcu 2014 roku w biurze ówczesnej partii Polski Razem (związanej z Jarosławem Gowinem) doszło do symbolicznego przejścia bydgoskich działaczy Solidarnej Polski do tej formacji. W praktyce wówczas Solidarna Polska w Bydgoszczy kompletnie straciła na znaczeniu. Główna przyczyna rozpadu, o której mówiło się już tylko nieoficjalnie, to konflikt z inowrocławskimi politykami SP, na których bardziej stawiał Ziobro. Co prawda pozostali pojedynczy działacze, ale po dojściu Zjednoczonej Prawicy u władzy, zaczęli szukać poklasku w skrajnych środowiskach. Jeden z działaczy, który pojawiał się na zdjęciach ze Zbigniewem Ziobro i obecnym szefem struktur wojewódzkich Ireneuszem Stachowiakiem, obecnie zaangażowany jest prorosyjski ruch związany z Wojciechem O., który dosłownie kilka dni temu stanął na ławie oskarżonych za grożenie posłom śmiercią.

 

Toruński poseł próbuje odbudowywać struktury

Ostatnie miesiące to próba zbudowania struktur w Bydgoszczy podejmowana przez toruńskiego posła Mariusza Kałużnego, który od samego początku obecności w polityce atakował Bydgoszcz za metropolitalne ambicje. Jako parlamentarzysta kojarzony jest z frakcją tzw. antyszczepionkową. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że odbudowywanie bydgoskich struktur rozpoczął od transferu z Konfederacji, byłego posła Pawła Skuteckiego. Kałużnemu nie przeszkadza nawet to, że Skutecki będąc posłem wbrew stanowisku polskiego MSZ wspierał na Bliskich Wschodzie m.in. dyktatora Baszara Al-Assada oraz libański Hezbollah, wspierając wprost sojuszników Federacji Rosyjskiej.

 

W ostatnich tygodniach widoczna była bliska współpraca Skuteckiego z bydgoskim radnym Bogdanem Dzakanowski, który współpracuje też z toruńskim parlamentarzystą. Dzakanowski przez ostatnie lata utrzymywał się głównie z diety radnego, ostatnio znalazł zatrudnienie w Lasach Państwowych. W kuluarach mało kto wierzy, że zbiegiem okoliczności jest to, że zbiegło się to z bliższą współpracą z toruńskim parlamentarzystą.

 

Radny kłopotliwy dla klubu

W grudniu doszło do poważnej awantury wewnątrz klubu PiS-u, po tym gdy podczas ustalania pensji prezydenta Rafała Bruskiego Dzakanowski postanowił przebić propozycję Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, choć szef klubu PiS-u Jarosław Wenderlich chciał, aby prezydent zarabiał jeszcze mniej, dzięki propozycji Dzakanowskiego Bruski zarobi znacznie więcej. Tym zachowaniem Dzakanowski wywołał rozgoryczenie wśród większości kolegów z klubu.

 

Również happeningowa aktywność radnego np. zniszczenie baneru krytykującego rząd pod bydgoskim sądem, co doprowadziło do postawienia mu zarzutów, wizerunkowo nie pomagało Prawu i Sprawiedliwości.

 

Warte obejrzenia

 • Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną walczą w Bydgoszczy o medale

  W ten weekend 20-22 maja odbywa się drugi z pięciu turniejów XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022, w ramach którego w Bydgoszczy o medale rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce na bydgoskim Nowym Torbydzie.

 • Kujawy ponownie szczęśliwe dla Radosława Wojtaszka

  Arcymistrz Radosław Wojtaszek wywalczył w poniedziałek tytuł szachowego mistrza Polski, w czasie turnieju odbywającym się w Kruszwicy, tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł wywalczony podczas mistrzostw w Bydgoszczy. Wspomnieć warto, że Wojtaszek klubowo związany jest z Minutorem Energą Gwiazdą Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski w szachach odbywają się w Kruszwicy, jako wydarzenie towarzyszące przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania praw miejskich.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

   To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

 • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

  W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu