Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku

O początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 14 maj 2022 11:42
O początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku Fot: Katarzyna Boruta

Kontynuujemy ukraiński cykl ,,Poznaj Bydgoszcz”, w którym pokazujemy co warto z punktu widzenia turystycznego zobaczyć. Cykl powstał głównie z myślą o ukraińskich uchodźcach w Bydgoszczy, ale nasze materiały mogą już w czasach pokoju służyć jako narzędzie wspierające bydgoską turystykę, w szczególności, że język ukraiński nie jest zbyt powszechny wśród przewodników turystycznych.

 

Na zwiedzanie Białego Spichrza, gdzie mieszczą się zbiory archeologiczne zaprasza Inna Yaremchuk i współpracująca z Portalem Kujawskim Bohdana Lavrynczuk. Odcinek ten ukazał się w piątek, w przeddzień Europejskiej Nocy Muzeów, w którą dzisiaj również możemy odwiedzić Biały Spichrz.

 

Warto odwiedzić to miejsce także z tego powodu, że dla uchodźców z Ukrainy w czwartki wstęp jest bezpłatny, w pozostałe dni zbiory można obejrzeć za symboliczną złotówkę. Skąd w ogóle wzięła się nazwa Bydgoszcz? Jedna z tez głosi, że stara nazwa Bydgostia nawiązuje do słów ,,siedziba gocka”, co ma związek z przybyłymi w okresie od I do IV ery ze Skandynawii Gotami i Gepidami. Wspomnieć warto, że Goci w ramach swojej wędrówki udali się też na ziemie Ukrainy. W Białym Spichrzu zobaczymy pamiątki z tamtego okresu. Zobaczyć możemy także łódź dłubankę, która według analiz ma około 4,5 tys. lat.

 

Cały odcinek do obejrzenia:

 

Dziękujemy za wspólpracę przy tym odcinku kierownikowi zbiorów archeologicznych Muzeum Okręgowego Józefowi Łosiowi oraz Katarzynie Borucie.

 

Pod koniec maja planujemy zaprezentować kolejny odcinek z cyklu ,,Poznaj Bydgoszcz”.

 

Warte obejrzenia

 • Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną walczą w Bydgoszczy o medale

  W ten weekend 20-22 maja odbywa się drugi z pięciu turniejów XII Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych 2022, w ramach którego w Bydgoszczy o medale rywalizuje 115 sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Ceremonia otwarcia Igrzysk miała miejsce na bydgoskim Nowym Torbydzie.

 • Kujawy ponownie szczęśliwe dla Radosława Wojtaszka

  Arcymistrz Radosław Wojtaszek wywalczył w poniedziałek tytuł szachowego mistrza Polski, w czasie turnieju odbywającym się w Kruszwicy, tym samym obronił ubiegłoroczny tytuł wywalczony podczas mistrzostw w Bydgoszczy. Wspomnieć warto, że Wojtaszek klubowo związany jest z Minutorem Energą Gwiazdą Bydgoszcz. Mistrzostwa Polski w szachach odbywają się w Kruszwicy, jako wydarzenie towarzyszące przypadającej w tym roku 600. rocznicy nadania praw miejskich.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

728 dni w Sejmie - 377 wystąpień z mównicy. Sprawozdanie z dwóch lat kadencji.

 • Śmierć i zniszczenie – to dzieło waszych przyjaciół!

   To zdjęcia zniszczonego wojną Chersonia, znajdującego się obecnie pod okupacją rosyjską. Okupacyjne władze kilka dni temu zapowiedziały włączenie go do Federacji Rosyjskiej jako terenu anektowanego. Kilka dni temu ukazał się raport, z którego wynika, że w rejonie Chersona Rosjan wspierali Syryjczycy związani z reżimem Al Assada, którego – co najbardziej przeraża – niektórzy lokalni politycy z naszego regionu próbowali prezentować jako przyjaciela.

 • Gdyby zwiększyć liczbę okręgów kto zyska,a kto straci?

  W ostatnim czasie pojawiło się sporo spekulacji na temat zmiany ordynacji wyborczej. Publicznie nikt w obozie rządzącym tego jednak nie potwierdza, stąd też trudno mówić o jakimkolwiek konkrecie. Nie mniej jednak Prawo i Sprawiedliwość reformuje swoje struktury, tworząc 100 komitetów okręgowych – struktury w okręgu bydgoskim będą podzielone na okręg bydgoski (północny) i inowrocławski (południowy). Niektórzy uważają, że to wstęp do zwiększenia liczby okręgów do Sejmu z 41 obecnie do 100. Jakby taka zmiana przełożyła się na wynik wyborów?

Wiadomości z regionu