Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku

O początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 14 maj 2022 11:42
O początkach Bydgoszczy w kolejnym filmowym przewodniku turystycznym po ukraińsku Fot: Katarzyna Boruta

Kontynuujemy ukraiński cykl ,,Poznaj Bydgoszcz”, w którym pokazujemy co warto z punktu widzenia turystycznego zobaczyć. Cykl powstał głównie z myślą o ukraińskich uchodźcach w Bydgoszczy, ale nasze materiały mogą już w czasach pokoju służyć jako narzędzie wspierające bydgoską turystykę, w szczególności, że język ukraiński nie jest zbyt powszechny wśród przewodników turystycznych.

 

Na zwiedzanie Białego Spichrza, gdzie mieszczą się zbiory archeologiczne zaprasza Inna Yaremchuk i współpracująca z Portalem Kujawskim Bohdana Lavrynczuk. Odcinek ten ukazał się w piątek, w przeddzień Europejskiej Nocy Muzeów, w którą dzisiaj również możemy odwiedzić Biały Spichrz.

 

Warto odwiedzić to miejsce także z tego powodu, że dla uchodźców z Ukrainy w czwartki wstęp jest bezpłatny, w pozostałe dni zbiory można obejrzeć za symboliczną złotówkę. Skąd w ogóle wzięła się nazwa Bydgoszcz? Jedna z tez głosi, że stara nazwa Bydgostia nawiązuje do słów ,,siedziba gocka”, co ma związek z przybyłymi w okresie od I do IV ery ze Skandynawii Gotami i Gepidami. Wspomnieć warto, że Goci w ramach swojej wędrówki udali się też na ziemie Ukrainy. W Białym Spichrzu zobaczymy pamiątki z tamtego okresu. Zobaczyć możemy także łódź dłubankę, która według analiz ma około 4,5 tys. lat.

 

Cały odcinek do obejrzenia:

 

Dziękujemy za wspólpracę przy tym odcinku kierownikowi zbiorów archeologicznych Muzeum Okręgowego Józefowi Łosiowi oraz Katarzynie Borucie.

 

Pod koniec maja planujemy zaprezentować kolejny odcinek z cyklu ,,Poznaj Bydgoszcz”.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu