Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Bydgoszczy pracuje ponad 1,5 tys. ukraińskich uchodźców

W Bydgoszczy pracuje ponad 1,5 tys. ukraińskich uchodźców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 20 maj 2022 06:14

Kilka dni temu informowaliśmy o rekordowo niskim bezrobociu w Bydgoszczy, z danych Powiatowego Urzędu Pracy wynika, że stopa bezrobocia w Bydgoszczy wynosi mniej niż 2,3%, natomiast przez kwiecień rejestr bezrobotnych skurczył się o 125 osób. Co jest jednak ciekawe, przez ten miesiąc na bydgoski rynek pracy weszło około tysiąca uchodźców.

Pod koniec kwietnia w kujawsko-pomorskim mieliśmy zatrudnione w trybie spec ustawy (w ramach powierzeń zatrudnienia) dokładnie 4330 uchodźców, którzy po 26 lutego opuścili Ukrainę. W skali kraju było to ponad 101,7 tys, czyli w naszym regionie zatrudniło się mniej niż 4% uchodźców. W Bydgoszczy pracę powierzono 1.505 osobom, co stanowi 34,8% wszystkich powierzeń w kujawsko-pomorskim.

 

Ostatni raport w tej sprawie przedstawialiśmy w oparciu o dane na dzień 6 kwietnia, wówczas w kujawsko-pomorskim mieliśmy zatrudnione ponad 1,8 tys. uchodźców, z tego 655 osób w Bydgoszczy. Te dane pozwalają nam zobaczyć jaka była przez kolejne 24 dni kwietnia dynamika – w Bydgoszczy zatrudniono blisko 900 uchodźców. Ciekawe będą teraz dane za maj, które pozwolą oszacować czy kwiecień był miesiącem kulminacyjnym jeżeli chodzi o zatrudnienie uchodźców, czy ten punkt kulminacyjny następuje później.

 

W Bydgoszczy nadano około 10 tys. numerów PESEL, co pozwala oszacować, że liczba uchodźców w Bydgoszczy jest bliska tej liczbie. Pojawiają się opracowania, które mówią o kilkukrotnie wyższej liczbie uchodźców, ale póki co te dane nie znajdują potwierdzenia w faktach.

 

Struktura zatrudnienia kujawsko-pomorskich uchodźców

73,4% zatrudnionych w naszym województwie uchodźców, zostało zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenia. 45,2% uchodźców wykonuje proste prace niewymagające specjalnych klasyfikacji. Jak tłumaczył w kwietniu na sesji Sejmiku Województwa dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Łukasz Jaworski, w dużej mierze uchodźcy posiadają wykształcenie wyższe, ale charakteryzują się tym, że są gotowi podejmować pracę znacznie poniżej swoich kwalifikacji. Kolejna grupa 20,6% zatrudnionych to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.

 

Stanowiska specjalistów, pracowników biurowych i techników stanowią mniej niż 10% zatrudnionych uchodźców. Według dyrektora WUP specjaliści są w trudnej sytuacji na kujawsko-pomorskim rynku pracy z uwagi na słabą znajomość języka polskiego.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Zdaniem radnych Sejmiku Województwa bez podwyżek cen egzaminów nie będzie miał kto ich przeprowadzać

  W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął stanowisko, w którym wyraża zdanie, iż Ministerstwo Infrastruktury powinno nie tylko podnieść maksymalne stawki za egzaminy na prawo jazdy, ale też ustalić ramy, aby wzrastało ono automatycznie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Miałoby to poprawić kondycję Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, ale też poprawić komfort dla zdających.

 • Wojna pokazuje jak ważne są inwestycje w infrastrukturę

  Modernizacja linii kolejowej nr 201 to kluczowa sprawa dla rozwoju Bydgoskiego Węzła Logistycznego, wpłynie ona bowiem na znaczne zwiększenie możliwości przewozowych z portów Gdyni, ale też w Gdańsku. O tym jak jest to ważne pokazuje ostatni okres, gdy ograniczenia infrastrukturalne utrudniają dostawy węgla w kraj.

Wiadomości z regionu