Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa dzikich ,,przejściach kolejowych”giną ludzie. W Bydgoszczy powstało eksperymentalne przejście

Na dzikich ,,przejściach kolejowych”giną ludzie. W Bydgoszczy powstało eksperymentalne przejście

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 19 maj 2022 15:33

W ubiegłym roku w województwie kujawsko-pomorskim trzech pieszych zginęło na torach, w tym roku nie mamy jeszcze półrocza a są już dwie ofiary śmiertelne i dwie osoby odniosły obrażenia. PKP podejmuje działania, które mają ograniczyć to zjawisko, z jednej strony powstają coraz bezpieczniejsze przejścia, z kolei Straż Ochrony Kolei stara się walczyć ze zjawiskiem ,,dzikich przejść”, w skrajniejszych przypadkach mandatami.

W piątek działania prewencyjne prowadzone były przy przejściu dla pieszych przez tory przy ulicy Zaświat w Bydgoszczy. Jak się okazuje jest to prototypowe przejście, pod względem rozwiązań pierwsze takie w Polsce - To są specjalne płyty, które powodują, że cała nawierzchnia jest bardzo równa – wyjaśnia Witold Nowak zastępca dyrektora bydgoskiego oddziału PKP PLK. Ta specjalna nawierzchnia ma ułatwiać przechodzenie przez tory nawet kobietą w butach na obcasach. Obok powierzchni dedykowanej pieszym postawiono też pewne utrudnienie uniemożliwiające się przemieszczanie - Gdyby ktoś chciał ominąć ten labirynt, to wystawione są specjalne gumowane panele.

 

Labirynt, czyli metalowe barierki, mają wymuszać zwolnienie zanim wejdziemy na tory i upewnienie się, że nie wejdziemy pod pędzący pociąg.

 

- Nie ukrywam, patrząc na statystyki roku ubiegłego, wypadkowość na dzikich przejściach jest bardzo duża – ocenia komendant SOK Bogdan Worytko, który informuje, że ta służba prowadzi wzmożone kontrole na tzw. ,,dzikich przejściach” - We Włocławku mamy dzikie przejście, które notorycznie, co dwa, trzy miesiące zbiera śmiertelne żniwo. Spotykając ludzi na tych przejazdach, tłumacząc im i proszą ich aby dbali o bezpieczeństwo, bo tu chodzi o bezpieczeństwo. Oni mimo wszystko mówią, że całe życie tutaj chodzili, chodzić będą, oni wiedzą jak tutaj przejść – ale jak powiedział pan rzecznik nigdy nie wiemy jak szybko jedzie pociąg.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu