Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie

Prezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie

Napisane przez  Łukasz Religa / Bohdana Lavrynczuk Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 maj 2022 14:16
Prezydent Wołodymyr Zelenski symbolicznie podziękował Bydgoszczy w ukraińskim parlamencie Fot: president.gov.ua

- Dyakuyu Bydgoszczy – powiedział w niedzielę w ukraińskim parlamencie prezydent Wołodymyr Zelenski. Bydgoszcz została wymieniona obok wielu innych polskich miast, ale samo pojawienie się naszego miasta w wystąpieniu prezydenta Ukrainy to pewien symbol. To wyjątkowe wydarzenie możecie zobaczyć na przetłumaczonym przez nas materiale filmowym. Tak samo za symbol można uznać całe posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Wystąpienia obu prezydentów były pełne symboliki, wskazującej na potrzebę zbliżenia się politycznego Ukraińców i Polaków. Prezydent Wołodymyr Zelenski wykorzystał tę okazję, aby podziękować Polakom za niesioną pomoc jego rodakom - Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy – mówił prezydent Ukrainy - Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy.

 

Następnie prezydent Zelenski zwrócił się do każdego miasta wojewódzkiego w Polsce z symbolicznym dyakuyu / dziękuję, również wymienił nazwę Bydgoszczy. Po wymienieniu polskich miast, prezydent Wołodymir Zelenski wymienił ukraińskie miasta, które prowadzą partnerską współpracę z polskimi miastami. Na tej liście znalazły się Krzemieńczuk i Czerkasy, miasta partnerskie Bydgoszczy, co można zrozumieć jako podkreślenie tego, że właśnie na poziomie miast partnerskich udało się zbudować bliższe relacje polsko-ukraińskie - Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi Polski. Nasze narody są również braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi. I nie ma między nami granic ani barier. Między narodami ukraińskim i polskim już dawno ich nie ma – podkreślał prezydent Ukrainy.

 

Polacy będą na specjalnych prawach na Ukrainie?

Prezydent Zelenski wyraził uznanie dla uchwalonej przez polski parlament w marcu specustawy, na mocy której przebywający czasowo w Polsce ukraińscy uchodźcy są prawnie niemal zrównani z Polakami, co przekłada się chociażby na dostęp do służby zdrowia czy świadczeń socjalnych oraz specjalnej procedurze umożliwiającej szybkie zatrudnienie. Prezydent Ukrainy zapowiedział, że będzie chciał doprowadzić do sytuacji, że podobna ustawa wobec specjalnego statusu dla Polaków, zostanie uchwalona na Ukrainie.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktach.

 • PGE: Sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln ton węgla. Plan na sezon grzewczy to 10 mln ton. Węgla ma wystarczyć dla wszystkich

  Do końca września sprowadziliśmy drogą morską już 4 mln t węgla, a do końca sezonu grzewczego, czyli do kwietnia przyszłego roku, ta ilość wzrośnie do 10 mln t. To głównie węgiel z Ameryki Południowej, najbardziej zbliżony do rosyjskiego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Należąca do niej spółka PGE Paliwa właśnie rozpoczęła dystrybucję tego surowca do przedsiębiorców i klientów instytucjonalnych, czyli m.in. szpitali, szkół i ośrodków zdrowia. Apeluje też do gmin o zakup importowanego węgla w celu dalszej odsprzedaży gospodarstwom domowym.

Wiadomości z regionu