Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz musi oddać PESA ponad 13 mln zł potrąconych kar. Walka toczy się o kolejne grube miliony

Bydgoszcz musi oddać PESA ponad 13 mln zł potrąconych kar. Walka toczy się o kolejne grube miliony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 maj 2022 10:33

W kwietniu poinformowaliśmy, że ratusz za zakup 18 tramwajów od PESA zapłacił o 28,2 mln zł zł mniej niż wynikało z umowy. Na taką kwotę Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, z upoważnienia prezydenta nałożył kary umowne, które wynosiły 0,2% wartości kontraktu za każdy dzień zwłoki, przy czym nie mogą one być wyższe niż 20% wartości zamówienia. PESA domagała się zwrotu tej kwoty i pozwała Miasto Bydgoszcz do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

 

Terminu dostawy nie udało się dochować w przypadku 15 tramwajów, których łączne opóźnienie przekroczyło 2291 dni. PESA w pozwie domagała się zmniejszenia przez sąd kar do 0 zł lub symbolicznej złotówki, wskazując iż Bydgoszcz w opinii spółki na tym opóźnieniu nie straciła, że mogło dojść do nieuzasadnionego wzbogacenia się wierzyciela.

 

Ratusz twierdził, że z powodu opóźnień w dostawie taboru trzeba było ponosić koszty naprawy starych tramwajów, które miały być zastąpione przez nowe z tego zamówienia. Sąd spełnił oczekiwanie PESA w mniej niż połowie nakazując Bydgoszczy zwrot 13 mln i 140 tys. zł plus odsetki, co stanowi mniej niż połowę potrąconych kar. Pieniądze te mają zostać zwrócone PESA jutro.

 

- Uważam osobiście, że możliwość miarkowania kar tam gdzie są zamówienia publiczne powinna zostać zlikwidowana – ocenił prezydent Rafał Bruski, w którego opinii takie zmniejszanie kar ogranicza wolną konkurencję, bowiem gdyby w umowie nie zawarto tych kar, być może inna firma zaoferowała by lepszą cenę za dostawę tramwajów. Bruski dość ostro wyraził pogląd, że PESA postępuje - Nieuczciwe, o ile to jest taktyka na wygrywanie przetargów.

 

To nie koniec sporu

PESA z tego wyroku nie jest zadowolona i odwołała się do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, domagając się dalej zmiarkowania kary do symbolicznej złotówki.

 

Ratusz przed kilkoma dniami naliczył kolejne kary, tym razem za niezrealizowanie napraw serwisowych, które naliczono na blisko 3 tys. dni, co stanowi już ponad 20 mln zł. W grze toczy się gra o grube miliony.

 

Warto przypomnieć, że w kwietniu otwarto przetarg na dostawę 10 tramwajów, z możliwością rozszerzenia zamówienia do 46 tramwajów. Jedyną ofertę w tym przetargu złożyła PESA. Przetarg ten nie został jeszcze rozstrzygnięty Powyższe spory jednak nie sprzyjają współpracy przy kolejnym zamówieniu. Bydgoszcz wspomniane 10 tramwajów che kupić przy udziale środków unijnych z kończącej się perspektywy, która powinna być rozliczona do końca przyszłego roku. Ryzyko opóźnień w dostawach tramwajów prowadzić może do ryzyka utraty unijnej dotacji.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Zdaniem radnych Sejmiku Województwa bez podwyżek cen egzaminów nie będzie miał kto ich przeprowadzać

  W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął stanowisko, w którym wyraża zdanie, iż Ministerstwo Infrastruktury powinno nie tylko podnieść maksymalne stawki za egzaminy na prawo jazdy, ale też ustalić ramy, aby wzrastało ono automatycznie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Miałoby to poprawić kondycję Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, ale też poprawić komfort dla zdających.

 • Wojna pokazuje jak ważne są inwestycje w infrastrukturę

  Modernizacja linii kolejowej nr 201 to kluczowa sprawa dla rozwoju Bydgoskiego Węzła Logistycznego, wpłynie ona bowiem na znaczne zwiększenie możliwości przewozowych z portów Gdyni, ale też w Gdańsku. O tym jak jest to ważne pokazuje ostatni okres, gdy ograniczenia infrastrukturalne utrudniają dostawy węgla w kraj.

Wiadomości z regionu