Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoseł chce, aby IPN przyjrzał się pomnikowi Czynu Społecznego

Poseł chce, aby IPN przyjrzał się pomnikowi Czynu Społecznego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 maj 2022 00:55

Wojewódzki Konserwator Zabytków do rejestru zabytków wpisał znajdujący się na zbiegu ulic Staszica i Markwarta Pomnik Czynu Społecznego, nazywany w ostatnich latach też Pomnikiem Tysiąclecia. Ta decyzja zapewnia pomnikowi ochronę uniemożliwiającą jego rozbiórkę, do czego przyczyniały się władze Bydgoszczy przed rokiem. Poseł Bartosz Kownacki chce, aby Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN zbadała, czy pomnik ten nie propaguje komunizmu.

 

O genezie powstania pomnika pisze w ,,Kalendarzu Bydgoskim” z 1998 roku Eugeniusz Gliwiński: ,,Dla upamiętnienia czynów społecznych realizowanych po drugiej wojnie światowej. W dniu 22 lipca 1967 roku na skwerze tym odsłonięty został betonowy pomnik Czynu Społecznego”. Wykonanie pomnika zlecił Komitet Centralny PZPR. Trójnóg, czyli trzy podpory miały być oddaniem hołdu trzem siłom: robotnikom, rolnikom i inteligencji pracującej.

 

Poseł Bartosz Kownacki wskazuje, że pomnik odsłonięto 22 lipca 1967 roku, w obecności oficjeli PZPR. Jest to dla PRL data szczególna, bowiem 22 lipca świętowano ogłoszenie Manifestu PKWN, który ustanawiał podległość Polski wobec Moskwy po II wojnie światowej - Data odsłonięcia pomnika wydaje się wymowna – wskazuje w piśmie do IPN Kownacki.

 

Ocenzurowany przez władze PRL zwycięski projekt umiejscowił na pomniku płaskorzeźbę orła wzorowanego na piastowskim symbolu, ale pozbawionego korony, co jest również wyraźnym symbolem PRL – czytamy dalej w wystąpieniu parlamentarzysty – Chciałbym nadmienić, że pomnik znajduje się na skwerze, któremu patronuje ppor. Leszek Biały (wcześniejsza nazwa to Skwer Czynu Społecznego), bezsporna ofiara systemu komunistycznego. Paradoksem jest to, że na skwerze jego imienia mieści się pomnik wykonany na potrzeby propagandy tamtego ustroju, na dodatek z symboliką ,,orła bez korony”.

 

Kownacki wskazał też, że uznanie tego pomnika za zabytek, w praktyce blokuje oddolną inicjatywę budowy w tym miejscu Pomnika Żołnierzy Wyklętych.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Zdaniem radnych Sejmiku Województwa bez podwyżek cen egzaminów nie będzie miał kto ich przeprowadzać

  W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął stanowisko, w którym wyraża zdanie, iż Ministerstwo Infrastruktury powinno nie tylko podnieść maksymalne stawki za egzaminy na prawo jazdy, ale też ustalić ramy, aby wzrastało ono automatycznie wraz ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Miałoby to poprawić kondycję Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, ale też poprawić komfort dla zdających.

 • Wojna pokazuje jak ważne są inwestycje w infrastrukturę

  Modernizacja linii kolejowej nr 201 to kluczowa sprawa dla rozwoju Bydgoskiego Węzła Logistycznego, wpłynie ona bowiem na znaczne zwiększenie możliwości przewozowych z portów Gdyni, ale też w Gdańsku. O tym jak jest to ważne pokazuje ostatni okres, gdy ograniczenia infrastrukturalne utrudniają dostawy węgla w kraj.

Wiadomości z regionu