Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwiatopoglądowa petycja, z którą ma problem Rada Miasta

Światopoglądowa petycja, z którą ma problem Rada Miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 maj 2022 06:45
Światopoglądowa petycja, z którą ma problem Rada Miasta Archiwum

We wrześniu do Rady Miasta wpłynęła petycja, której autorzy domagali się zakazywania przez ratusz organizowania manifestacji na których eksponowane mogły być przez środowiska pro-life zdjęcia martwych płodów lub treści krytykujące LGBT, a w przypadku ich pojawienia się do zobowiązania Straży Miejskiej do bezwzględnego karania. Próby wprowadzenia takich zakazów podjęły już inne miasta, ale były one później uchylane przez wojewodów, również sądy wskazywały, że takie zakazy są niezgodne z polskim i europejskim prawem, w tym z Konstytucją.

 

Taki zakaz naruszałby chociażby artykuł 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który gwarantuje swobodę wypowiedzi. Tożsamej treści petycję skierowano również do prezydenta Bydgoszczy, w imieniu którego już na początku listopada zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz poinformował, że ratusz w przypadku gdy organizator jakiejś manifestacji złoży wniosek zgodny z prawem, nie ma prawa odmówić organizacji takiego wydarzenia.

 

Petycje co do zasady powinny być rozpatrzone w ciągu 3 miesięcy od złożenia, w przypadku Rady Miasta minęło 8 miesięcy od momentu złożenia petycji i wciąż nie ma nawet stanowiska komisji ds. petycji. W kuluarach dowiadujemy się, że część radnych przeciąga procedowanie, bowiem obawia się, że uznanie petycji za niezasadną (z uwagi na polskie i europejskie uwarunkowania prawne), byłyby odebrane negatywnie przez środowiska ideologicznie lewicowe, które dla niektórych radnych są cennym elektoratem.

 

Artykuł 10 ustawy o petycjach wskazuje - Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia. Jeżeli pojawią się okoliczności uniemożliwiające rozpatrzenie petycji w tym terminie, wówczas może być ten termin wydłuzóny do 6 miesięcy. W tym wypadku mamy ponad 8 miesięcy, czyli Rada Miasta Bydgoszczy łamie prawo.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu