Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDowiedz się co się stało 10 września 1939 roku na Szwederowie

Dowiedz się co się stało 10 września 1939 roku na Szwederowie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 21 sierpień 2013 12:36

W sobotę odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu ,,Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. Będzie to kolejna okazja do głębszego poznania historii i dziejów królewskiej Bydgoszczy.

Związku ze zbliżającą się rocznicą wydarzeń września 1939 roku TMMB chce przybliżyć wydarzenia jakie miały miejsca 10 września na Szwederowie, gdzie przy kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy rozstrzelano Polaków.  Szczegóły tych wydarzeń przedstawi Wiesław Trzeciakowski, autor książek historycznych oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe Nord. Paść mają strzały.

 

W sobotę przedstawiona zostanie także historia nieistniejącej już rzeźni przy ulicy Jagiellońskiej, dawnych bydgoskich szpitali oraz zwiedzić będzie można także Wieżę Ciśnień.

 

Udział w wycieczce jest bezpłatny, należy jednak wcześniej zgłosić chęć udziału w niej. Można to uczynić telefonicznie pod numerem – 52 322-51-96 w godzinach 9-15. 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu