Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPESA wygrywa przetarg na dostawę tramwajów dla Bydgoszczy

PESA wygrywa przetarg na dostawę tramwajów dla Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 maj 2022 08:45

W piątek Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej rozstrzygnął przetarg na dostawę 10 nowoczesnych tramwajów dla Bydgoszczy, z możliwością rozszerzenia go o kolejne 36 tramwajów (dla całkowitej wymiany starych Konstali). Zamówienie podstawowe (10 tramwajów) powinno być wykonane najpóźniej do 30 listopada 2023 roku, natomiast w wersji rozszerzonej może być wykonane nawet w 2029 roku.

Ofertę w tym przetargu złożyła tylko PESA na kwotę ponad 102 mln zł za 10 tramwajów, z czego 41 mln zł udało się już pozyskać z Unii Europejskiej.

 

W ubiegłym tygodniu relacje pomiędzy władzami Bydgoszczy i PESA były dość gorące, bowiem miasto musiało przed końcem tygodnia oddać firmie 13 mln zł + odsetki (łącznie około 17 mln zł) za to, że od poprzedniego kontraktu potrąciło 28,2 mln zł. Potrącenia dotyczyły kar umownych za opóźnienia w dostawie tramwajów, PESA wnosząc sprawę do sądu liczyła na całkowite umorzenie kar, sąd spełnił jednak oczekiwanie pośrodku, tym samym utrzymując zasadność potrącenia drugiej połowy przez Miasto Bydgoszcz. PESA wniosła o egzekucje długu, przez co relacje pomiędzy tymi podmiotami zrobiły się dość gorące. Pod koniec tygodnia ZDMiKP zatwierdził jednak ofertę PESA.

 

Teraz opóźnień lepiej żeby nie było

Jak wspomniano, do realizacji tego zamówienia 41 mln zł dokłada Unia Europejska, z perspektywy finansowej, która musi być rozliczona do końca 2023 roku. Czyli jeżeli 1 stycznia 2024 wszystkie tramwaje nie trafią do ZDMiKP istnieje ryzyko utraty tej dotacji, dlatego termin dostawy ustalony w zamówieniu na 30 listopada.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu