Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpór o dotacje z Polskiego Ładu

Spór o dotacje z Polskiego Ładu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 maj 2022 00:14
Spór o dotacje z Polskiego Ładu Fot: Krystian Maj / KPRM

Bydgoszcz otrzyma w II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych 65 mln zł na pierwszy etap modernizacji bydgoskiej zajezdni tramwajowej, która nie jest dostosowana na dzisiaj dla nowoczesnych tramwajów. O tym jak ważna to inwestycja kilka tygodni temu mówiły władze Bydgoszczy. Uroczystego ogłoszenia rozdysponowania środków w II edycji tego programu dokonał w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

 

W bydgoskim ratuszu już takiego entuzjazmu jednak nie ma, bowiem Bydgoszcz wnioskowała łącznie o 100 mln zł, choć jak wiele razy podkreślał prezydent Rafał Bruski bydgoszczanie stanowią 1% populacji kraju, stąd też gdyby uczciwie te środki podzielić, to Bydgoszcz powinna otrzymać około 300 mln zł. Odgórny limit wniosków do 100 mln zł zdaniem włodarza miasta krzywdzić ma bydgoszczan. Bydgoszcz wnioskowała jeszcze o 30 mln zł na budowę kąpielisk, w tym otwartych przy basenie Astori oraz 5 mln zł na rewitalizację śluz Kanału Bydgoskiego.

 

Politycy PiS zadowoleni, opozycji niezadowoleni

W podobnym czasie, gdy premier prezentował wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w wielu częściach kraju politycy PiS organizowali konferencje prasowe, na których chwalili się istotnymi dla ich wyborców inwestycjami. W Bydgoszczy w Urzędzie Wojewódzkim przyznaniem 65 mln zł chwalili się posłowie Tomasz Latos, Piotr Król i Ewa Kozanecka. Inni lokalni politycy PiS przyznaniem 65 mln zł chwalili się w mediach społecznościowych. Być może wydrukowany zostanie ,,czek dla Bydgoszczy” z tą kwotą.

 

Nieco później do sprawy odniósł się wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel, który wskazał, że Bydgoszcz nie jest w tym programie traktowana sprawiedliwie. Jednocześnie wypomniano zmiany w podatkach, które uderzyły w finanse samorządów, znacznie ograniczając możliwości finansowania przez nich inwestycji.

 

W oparciu o te konferencje budowany był przekaz, media życzliwsze rządowi mogą ,,trąbić” o wielkim sukcesie, natomiast życzliwsze opozycji o tym, że Bydgoszcz traci. I można odnieść wrażenie, że trochę taki jest cel, robienia igrzysk na spolaryzowanej scenie politycznej.

 

W pierwszej edycji tego programu Bydgoszczy otrzymała 35 mln zł – 30 mln na rewitalizację bulwarów nad Brdą oraz 5 mln zł na rewitalizację Placu Kościeleckich.

 

Żeby nadrobić różnicę

Wprost tendencję, iż duże miasta dostają mniej od mniejszych samorządów, potwierdził rzecznik rzadu Piotr Muller mówiąć, że to jest robione ,,celowo", aby nadrobić różnice w rozwoju, bowiem większe samorządy do tej pory miały szansę na rozwijanie się szybciej.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu