Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWicepremier w Bydgoszczy o rodzących się szansach dla rolnictwa

Wicepremier w Bydgoszczy o rodzących się szansach dla rolnictwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 30 maj 2022 18:39
Wicepremier w Bydgoszczy o rodzących się szansach dla rolnictwa Fot: Jacek Nowacki / K-PUW

W poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uczestniczył w Bydgoszczy w wojewódzkim zespole doradczym ds. rolnictwa. Wicepremier mówił o powstającej Polskiej Grupie Spożywczej, która ma wzmocnić potencjał polskiego przetwórstwa, której siedziba obecnie znajduje się w kujawsko-pomorskim, a także o zmieniającej się polityce Unii Europejskiej w kontekście Zielonego Ładu.

 

Tematyka Zielonego Ładu, czyli dążenia do bardziej ekologicznego rolnictwa, poprzez m.in. dalsze ograniczanie nawozów, to temat budzący szczególne obawy wśród polskich rolników, zdaniem wicepremiera Henryka Kowalczyka wojna na Ukrainie, która niesie ryzyko głodu w wielu częściach świata sprawiła, że podejście Brukseli do sprawy znacznie się zmieniło - Widać wyraźnie, że Komisja Europejska zmienia myślenie. Że nie tylko ochrona klimatu i środowiska jest numerem jeden, a zaczyna się myśleć, aby zabezpieczyć żywność – nie tylko dla Europy, ale też dla świata – tłumaczył wicepremier Henryk Kowalczyk, dodając - Wtedy już ten słynny europejski Zielony Ład nie byłby taki straszny jak zdawał się być na początku.


Wicepremier w Bydgoszczy dużo mówił też o powstającej Polskiej Grupie Spożywczej, która tworzona jest na bazie Krajowej Spółki Cukrowej z siedzibą w Toruniu - Już jest powołany, już funkcjonuje, jest w KRS, mamy Polską Grupę Spożywczą, a teraz trwają starania, aby obudować ją kolejnymi zakładami - zaznaczał wicepremier - Ważne jest, abyśmy mieli przetwórstwo w newralgicznych miejscach.

 

Wicepremier wyjaśnił, że o ile w przypadku przetwórstwa mlecznego państwo nie musi interweniować, bo zajmuje się tym polski kapitał spółdzielczy, to - Pozostałe dziedziny przetwórstwa, chociażby owoce miękkie i wieprzowina są w obcych rękach.

 

Jest to nawiązanie do problemu, o którym od wielu lat mówią rolnicy, także ten problem zgłaszali podczas bydgoskiego protestu w lutym. Obecnie przetwórstwo wieprzowe zdominowane jest przez zagraniczny kapitał, który oferuje polskiemu konsumentowi głównie mięso wyprodukowane na zachodzie Europy, tym samym dając zarobić rolnikom z tych krajów, natomiast polscy rolnicy mają problem ze sprzedażą swojej produkcji.

 

Minister Kowalczyk mówił też, że wkrótce ruszą dopłaty do nawozów, które znacznie podrożały po podwyżkach cen gazu (droższe nawozy to droższa żywność, czyli sprzyjają one inflacji). Wicepremier wspomniał, że Polska zabiegała o to od wielu miesięcy, ale dopiero teraz zgodę na taką pomoc państwową dla rolników wyraziła Komisja Europejska.

 

Wicepremier Kowalczyk sam z siebie za dużo nie mówił, jak podkreślał bowiem, przyjechał do Bydgoszczy przede wszystkim, aby słuchać.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu