Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Plac Bydgoski zastąpi Plac Puszkina w Krzemieńczuku?

Czy Plac Bydgoski zastąpi Plac Puszkina w Krzemieńczuku?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 czerwiec 2022 00:43

W Krzemieńczuku, ukraińskim mieście partnerskim Bydgoszczy rozgorzała ostatnio debata w sprawie zerwania współpracy z miastami z Rosji i Białorusi oraz poprzez nazwy ulic i placów podziękować tym miastom, które okazały Ukrainie wsparcie w trudnym czasie. Taką dyskusję wywołał działacz młodzieżowy Artem Riasa, zwracając się z apelem do mera Krzemieńćzuka. Temat podchwyciły natomiast lokalne media.

 

Artem Riasa pochodzi z Krzemieńczuka, studiował natomiast w Lublinie. O jego inicjatywie napisał chociażby portal Krzemieńczuckiej Gazety. Riasa wskazuje, że miasta takie jak Bydgoszcz, Alytus (Litwa), Bitola (Macedonia Północna), Swisztow (Bułgaria) Riszon (Izrael) pokazały poprzez pomoc humanitarną na czym polega współpraca miast siostrzanych. Dlatego należy się zastanowić nad dalszym utrzymywaniem formalnych stosunków z Nowomowskiej w Rosji oraz z Borysowem na Białorusi, państwach, które są wobec Ukrainy agresorem.

 

Zdaniem Riasy w ramach derusyfikacji przestrzeni publicznej należałoby nadać tym miastom nazwy ulic i placów w Krzemieńczuku (bułgarski Swisztow ma już swoją ulicę). Artem Riasa wskazuje na potrzebę derusyfikacji chociażby Placu Puszkina, oddającego hołd rosyjskiemu pisarzowi.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu