Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Plac Bydgoski zastąpi Plac Puszkina w Krzemieńczuku?

Czy Plac Bydgoski zastąpi Plac Puszkina w Krzemieńczuku?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 czerwiec 2022 00:43

W Krzemieńczuku, ukraińskim mieście partnerskim Bydgoszczy rozgorzała ostatnio debata w sprawie zerwania współpracy z miastami z Rosji i Białorusi oraz poprzez nazwy ulic i placów podziękować tym miastom, które okazały Ukrainie wsparcie w trudnym czasie. Taką dyskusję wywołał działacz młodzieżowy Artem Riasa, zwracając się z apelem do mera Krzemieńćzuka. Temat podchwyciły natomiast lokalne media.

 

Artem Riasa pochodzi z Krzemieńczuka, studiował natomiast w Lublinie. O jego inicjatywie napisał chociażby portal Krzemieńczuckiej Gazety. Riasa wskazuje, że miasta takie jak Bydgoszcz, Alytus (Litwa), Bitola (Macedonia Północna), Swisztow (Bułgaria) Riszon (Izrael) pokazały poprzez pomoc humanitarną na czym polega współpraca miast siostrzanych. Dlatego należy się zastanowić nad dalszym utrzymywaniem formalnych stosunków z Nowomowskiej w Rosji oraz z Borysowem na Białorusi, państwach, które są wobec Ukrainy agresorem.

 

Zdaniem Riasy w ramach derusyfikacji przestrzeni publicznej należałoby nadać tym miastom nazwy ulic i placów w Krzemieńczuku (bułgarski Swisztow ma już swoją ulicę). Artem Riasa wskazuje na potrzebę derusyfikacji chociażby Placu Puszkina, oddającego hołd rosyjskiemu pisarzowi.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

Wiadomości z regionu