Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Żandarmeria Wojskowa rozliczy parkujących pod Katedrą?

Czy Żandarmeria Wojskowa rozliczy parkujących pod Katedrą?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 31 maj 2022 11:28

Od wielu miesięcy dojazd pod samą Katedrę bydgoską jest ograniczony do pojazdów posiadających specjalne identyfikatory Urzędu Miasta, przy czym przewidziano maksymalnie 4 miejsca parkingowe. Podczas uroczystości 3 maja pod Katedrą urządzono ,,dziki parking”, choć parking przy ratuszu był niemal pusty. Wyjaśnianie tego incydentu trwa, bowiem w większości były to pojazdy wojskowe.

Nie chodzi jednak o pojazdy bojowe, ale o należące do Wojska Polskiego limuzyny, które najprawdopodobniej przywiozły na uroczystości oficerów. Komendant Straży Miejskiej informuje nas, że w toku postępowania rozliczono jednego z kierowców – nie mamy już jednak informacji, czy była reprymenda, czy też mandat karny.

 

 

 

Natomiast w pozostałych przypadkach sprawa została przekazana przez naszą jednostkę do Żandarmerii Wojskowej z uwagi na fakt, iż pojazdy te należą do Wojska Polskiego – informuje komendant SM Jacek Anhalt

 

Sprawa prawnie niespotykana codziennie

Co do zasady od karania żołnierzy jest Żandarmeria Wojskowa, choć jak wynika z przepisów, gdy do wykroczenia dochodzi poza jednostką wojskową, to mandat karny nałożyć może również policjant. W przepisach nie znaleźliśmy już jednak odniesienia do straży gminnej, przez co może być wątpliwość, czy ta służba faktycznie może podejmować jakiekolwiek czynności od wojskowych.

 

Zwróciliśmy się do Żandarmerii Wojskowej o przedstawienie informacji jaki będzie finał tej sprawy.

 

Zasady są dla wszystkich

3 maja byliśmy świadkami m.in. parkowania na trawniku, za co grozi nawet 1 tys. zł mandatu. Dla większości obywateli dojazd pod Katedrę jest niemożliwy, są jasne reguły co do odstępstw – wydaje się, że 3 maja te reguły nie były spełnione.

 

Po sąsiedzku znajdował się wspomniany pusty parking Urzędu Miasta, gdzie mogliby w drodze wyjątku zaparkować VIP-y. Ratusz poinformował nas, że zgody na takie parkowanie przy okazji uroczystości państwowych będą rozpatrywane indywidualnie po wnioskach.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu