Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSztuka wysoka sprawi, że umilkną wojny? Za nami XI edycja Koncertów Maryjnych z Różą

Sztuka wysoka sprawi, że umilkną wojny? Za nami XI edycja Koncertów Maryjnych z Różą

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 czerwiec 2022 17:56

Wykonaniem hymnu do Matki Boskiej Pięknej Miłości, nazywanej też Matką Bożą z Różą ,,Mater Dei Memento Mei”, kwartetu Arte Con Brio zakończyła się XI edycja Koncertów Maryjnych z Różą. Wydarzenia wyjątkowego w Bydgoszczy, a co można powiedzieć po tej edycji – dobrze, że wciąż kontynuowanego.

Geneza Koncertów Maryjnych z Różą sięga okresu lat 20., gdy bydgoskie chóry udawały się do fary dziękować za powrót Bydgoszczy do Polski po okresie zaborów. Dobrą dekadę temu ta inicjatywa została reaktywowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, stając się wyjątkowym przeglądem chórów i zespołów z regionu. W poprzednich edycjach niemal każdego dnia po wieczornej Mszy Świętej odbywał się krótki koncert. W tym roku koncertów było mniej, co wynika z tego, że organizacji wydarzenia podjęto się dość późno, bo jeszcze na początku roku nie wiedzieliśmy jak się potoczą sprawy pandemiczne. To, że jednak ponownie usłyszeliśmy te koncerty, w tym przejmujące wykonanie ,,Mater Dei Memento Mei”, które można obejrzeć na naszym materiale filmowym, powinny wszystkich bardzo cieszyć, bo po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Koncerty Maryjne z Różą Powróciły.

 

- Świat zmaga się z tym czy mieć czy być? Czy życie ludzkie jest czegokolwiek, czy może pieniądze są ważniejsze? - wyraził refleksję po wykonaniu tego utworu prof. Janusz Stanecki, bydgoski kompozytor - Sztuka wysoka, czyli taka sztuka, która potrafi wzruszyć, która przemawia do serc, a dalej do sumień – w kościele znaczy jeszcze więcej – podkreślał, wyrażając nadzieję, że - Wyjdziemy z przekonaniem, że unikną wojny, unikną rywalizację.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu