Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy będzie bydgoska debata PO – PIS w sprawie finansów samorządów? Rękawica został rzucona

Czy będzie bydgoska debata PO – PIS w sprawie finansów samorządów? Rękawica został rzucona

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 czerwiec 2022 11:41

- Doprowadzono do systemu, w którym miasta nie mają swoich pieniędzy, tylko muszą wnioskować o specjalne granty, dotacje. Tak wyglądał PRL – tymi słowami ocenił sytuację finansów samorządów zastępca prezydenta Michał Sztybel, stojąc przed siedzibą bydgoskiego PiS-u. Sztybel wezwał w tym miejscu też do publicznej debaty ministra Łukasza Schreibera.

- Jako Bydgoszcz zostaliśmy brutalnie skrzywdzeni przez ten rząd. Faktycznie miasto w wyniku decyzji rządu, decyzji Sejmu większością PiS-u nie ma zdolności inwestycyjnych. Wszystkie inwestycje stoją pod znakiem zapytania. Doprowadzono do systemu, w którym miasta nie mają swoich pieniędzy, tylko muszą wnioskować o specjalne granty, dotacje. Tak wyglądał PRL – mówił wiceprezydent Michał Sztybel.

 

- Chciałbym wezwać ministra Schreibera na debatę – wyszedł z inicjatywą Sztybel - My jesteśmy otwarci na debatę – bo stop manipulacjom.

 

Sztybel wspomniał, że jeżeli w opinii ministra Schreibera jego pozycja jest zbyt niska do debaty, to w takiej dyskusji mógłby wystąpić np. wiceminister Jarosław Wenderlich, czy szef miejskich struktur PiS Tomasz Rega.

Zwrócimy się do działaczy PO i PiS z propozycją ewentualnej organizacji takiej dyskusji transmitowanej na żywo.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

 • Tegoroczny sierpień pod względem problemu suszy może być najgorszy od dekad

  Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatu. Obok wysokich temperatur problem niedoboru wody pogłębia też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami, które następują po okresach ubogich w deszcz. Szacuje się, że podczas 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody, pod warunkiem wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą ją efektywnie gromadzić i dalej zagospodarować. – Woda opadowa jest ogromnym potencjałem i jest jej wielokrotnie więcej niż tej, którą mamy w miastach. Naszym celem powinno być wykorzystanie tego potencjału – podkreśla Tomasz Grochowski z Retencja.pl.

Wiadomości z regionu