Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŚwiadczenia socjalne nie wystarczają, dlatego istotna jest pomoc rzeczowa dla uchodźców

Świadczenia socjalne nie wystarczają, dlatego istotna jest pomoc rzeczowa dla uchodźców

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 czerwiec 2022 13:55

Na przełomie lutego i marca mieliśmy ogromne zaangażowanie Polaków w zbieranie darów dla uchodźców z Ukrainy, dzisiaj to zaangażowanie jest już niewielkie, nie oznacza to jednak, że potrzebujących nie ma. Pracujący w Bydgoszczy wolontariusze powtarzają nam, że szczególnie brakuje żywności.

Przy ulicy Gdańskiej 138 działa punkt przyjmowania darów oraz sklep socjalny, w którym uchodźcy mogą bezpłatnie uzyskiwać pomoc. Niemal każdego dnia po pomoc przychodzi kilkadziesiąt osób, z tą pomocą jest już jednak znacznie gorzej.

 

- Nie możemy siebie oszukiwać – tej pomocy jest zdecydowanie mniej. Zdarzają się takie dni, gdzie do naszego magazynu przychodzi tylko kilka osób – wyjaśnia jeden z koordynatorów tego miejsca, Kosma Kołodziej - Cały czas pracujemy nad tym, aby znaleźć jak najwięcej darczyńców, więc piszemy do różnych firm. Są osoby, które nas reprezentują na różnych imprezach biznesowych, mówimy co robimy, przygotowujemy prezentacje na temat tego co robimy. To jest taka forma, która w jakiś sposób nam zapewnia finansowanie żywności, bo tej żywności brakuje najbardziej.


Gdy rozmawia się z samorządowcami coraz częściej słyszy się teorię, że wszyscy zainteresowani uchodźcy uzyskali już numer PESEL, co pozwala im korzystać ze świadczeń socjalnych. Zdaniem Kołodzieja nie wszystkim ta pomoc wystarcza - Skupiamy się na takich osobach jak samotne matki, bo mężów, czy mężczyzn w tej chwili tutaj nie ma i są to kobiety, które nie są wstanie pójść do pracy, bo ich dzieci są w wieku np. roku, albo nawet mniej. To są osoby, które potrzebują naszej bezpośredniej pomocy.

 

Koszt pomocy żywnościowe dla kilkudziesięciu osób w praktyce kosztuje tysiąc złotych, taką kwotę ten punkt wydawać musi na żywność niemal codziennie.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu