Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDebata powinna się odbyć, ale na neutralnym terenie

Debata powinna się odbyć, ale na neutralnym terenie

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 czerwiec 2022 21:35
Debata powinna się odbyć, ale na neutralnym terenie Fot: UMB

Celem zasadniczym debaty nie jest pokonanie przeciwnika, ale skonfrontowanie poglądów, tak aby odbiorca mógł wyrobić sobie zdanie o danej sprawie. Temat finansów samorządów to dzisiaj głównie komunikaty polityków nacechowane emocjami, dlatego skonfrontowanie się na fakty mogło by wiele powstających w ten sposób niejasności rozwiać. Dlatego, skoro wyszła inicjatywa debaty, warto aby do niej doszło.

 

W czwartek rano taką propozycję zaproponował zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel, który wyzwał ministra Łukasza Schreibera na taką debatę. Jeszcze rano zaproponowaliśmy ewentualne zorganizowanie takiej debaty, z transmisją z kilku kamer na żywo.

 

Pod wieczór do sprawy pozytywnie odniósł się minister Łukasz Schreiber, który zaproponował jednak jako swojego przeciwnika prezydenta Rafała Bruskiego. Schreiber zasugerował również zorganizowanie debaty przez TVP Bydgoszcz i gazety należące do PKN Orlen, co było do przewidzenia, że druga strona uzna jako warunek zaporowy. Wraz z Metropolią Bydgoską i Gazetą Wyborczą uznaliśmy, że debata powinna odbyć się na terenie neutralnym, bez faworyzowania jakichkolwiek mediów, jednocześnie umożliwiając jej relacjonowanie wszystkim zainteresowanym redakcjom.

 

Prezydent Rafał odpowiedział zaproszeniem ministra Schreibera na sesję Rady Miasta w ostatnią środę czerwca, aby podyskutować w jej trakcie o finansach samorządów. Ta propozycja wydaje się jednak przesadzeniem tym razem w drugą stronę. Wszystko wskazuje zatem, że do tej potrzebnej debaty raczej nie dojdzie.

 

Bez dwóch zdań taka dyskusja jest potrzebna, dlatego skoro politycy już jej temat wywołali nie powinni od niej uciekać. Debata powinna się odbyć na neutralnym terenie - mogą być to chociażby mury, którejś z uczelni wyższych. Wyrażamy nadzieję, że z uwagi na interes mieszkańców, strony zgodzą się na taką bezstronną debatę. Będziemy o to też zabiegać.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu