Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiemal cała opozycja podpisała porozumienie w sprawie pilnowania uczciwości wyborów

Niemal cała opozycja podpisała porozumienie w sprawie pilnowania uczciwości wyborów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 04 czerwiec 2022 22:03

Dzisiaj – 4 czerwca – przypada 33 rocznica pierwszych wolnych wyborów do Senatu, które zdecydowanie wygrała Solidarność. Na płycie Starego Rynku przedstawiciele partii opozycyjnych podpisali się pod wspólną deklaracją o kontroli przyszłorocznych wyborów, którą zainicjował Komitet Obrony Demokracji. Dzień wcześniej – w piątek – taką deklarację podpisali w Senacie liderzy partii opozycyjnych.

 

- W naszym kraju panuje zagrożenie demokracji – mówił przed podpisaniem tej deklaracji Roman Godlewski - Chcemy jako obywatele zorganizować się, aby przypilnować władze i wszystkie instytucje odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów.

 

W trosce o przyszłość i dobro Polski (…) wobec uzasadnianych obaw z prawidłowym ich przebiegiem zawieramy porozumienie o wspólnym przystąpieniu do obywatelskiej kontroli wyborów Komitetu Obrony Demokracji, aby przeciwdziałać możliwych nieprawidłowościom podczas przyszłych wyborów powszechnych – napisano w treści deklaracji.

 

Kontrola wyborów miałaby polegać przede wszystkim na skoordynowaniu desygnowania do każdej obwodowej komisji przez opozycję mężów zaufania, tak aby przypilnować sprawiedliwego liczenia głosów.

 

 

Deklarację podpisały na Starym Rynku: Platforma Obywatelska, Polska2050, Nowa Lewica, Partia Razem, Nowoczesna i Unia Europejskich Demokratów. W Senacie porozumienie podpisało też PSL, w Bydgoszczy jednak przedstawiciela tej formacji zabrakło, liderką struktur jest żona byłego posła Kukiz15 i Konfederacji, obecnie działacza Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro, stąd też pojawiły się okrzyki, że być może ,,mąż jej nie pozwolił”.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu