Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTajwańczycy rozdali uchodźcom w Bydgoszczy bony warte 1,6 mln zł

Tajwańczycy rozdali uchodźcom w Bydgoszczy bony warte 1,6 mln zł

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 05 czerwiec 2022 18:41

Sobotnie wydarzenie przejdzie do historii – buddyjska fundacja Tzu Chi na terenie katolickiej Bazyliki św. Wincentego A'Paulo w Bydgoszczy przekazała 800 bonów do popularnej w Polsce sieci handlowej dla uchodźców z Ukrainy, którzy w dużej mierze są wyznawcami prawosławia. To wydarzenie pokazuje, że w obliczu wojny religie wydające się od siebie różne, potrafią współpracować.

 

Fundacja Tzu Chi ma swoją główną siedzibę w Tajwanie, w maju bony przekazywane były w Poznaniu, w ostatnią sobotę Ukraińcy obdarowani zostali natomiast w Bydgoszczy. Każdy z rozdanych bonów pozwala na zrobienie zakupów na kwotę 2 tys. zł, co dla osób, które pozostawiły swój dobytek i w Polsce zaczynają tak naprawdę bez niczego, będzie na pewno ważnym wsparciem. Listę 800 osób sporządzono we współpracy z bydgoskim Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, stąd też ta pomoc trafi do tych, którzy najbardziej jej potrzebują.

 

 

 

Działania Tzu Chi w Bydgoszczy wsparł m.in. bydgoski samorząd oraz Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Błonia. Było to przede wszystkim wsparcie logistyczne. Przekazanie pomocy było też możliwe dzięki życzliwości proboszcza Bazyliki ks. Sławomira Bara.

 

Tajwan do Europy dzieli spora odległość, stąd też Tajwańczycy starają się wspierać Ukraińców przez pomoc humanitarną. Tajwańczycy podobnie jak Ukraińcy od dłuższego czasu żyją w zagrożeniu, bowiem zdaniem analityków istnieje ryzyko inwazji Chin na ten kraj.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu