Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOgłoszono długo oczekiwany przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg

Ogłoszono długo oczekiwany przetarg na rozbudowę Opery Nova o czwarty krąg

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 czerwiec 2022 07:21
Wizualizacja Wizualizacja

Opera Nova ogłosiła przetarg na rozbudowę istniejącej infrastruktury o czwarty krąg, w którym ma się znaleźć nowoczesna przestrzeń wystawowo-konferecyjna oraz sala kinowa. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem to 7 lipca – na ten dzień planowane jest otwarcie ofert – dowiemy się na jakie koszty musimy się przygotować.

 

Wstępne szacunki mówiły o tym, że budowa tylko IV kręgu (bez części parkingowej) będzie kosztować 84 mln zł, ale zaktualizowane pod koniec 2021 roku kosztorysy mówiły już o 137 mln zł. Otwarcie ofert przetargowych pokaże nam zatem jakie są faktycznie rynkowe stawki na dzisiaj. Przy wyborze ocen cena ma decydować o 60% oceny danej oferty. Wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał 28 miesięcy na wykonanie budowy IV kręgu.

 

Do listopada powinny ruszyć prace budowlane

Termin ważności wydanego w 2019 roku pozwolenia budowlanego wygaśnie 5 listopada, co oznacza, że do tego dnia zgodnie z przepisami plac budowy powinien przejąć wykonawca. Jeżeli przetarg pójdzie zgodnie z prawem to nie powinno być problemów, gorzej jeżeli nie będzie chętnych lub zaproponowane stawki znacznie przewyższą budżet, wówczas pod tym względem może się zrobić nerwowo. Trzeba jednak się liczyć z tym , że sytuacja na rynku budowlanym jest obecnie bardzo trudna, nie można też przewidzieć jaka będzie inflacja w kolejnych latach, co stanowi poważne ryzyko przy szacowaniu wartości oferty przez potencjalnego wykonawcę.

 

Model finansowania

Zgodnie z porozumieniem część dotyczącą budowy IV kręgu po połowie sfinansować ma Województwo Kujawsko-Pomorskie i Miasto Bydgoszcz. Oba samorządy w dokumentach budżetowych przewidują finansowanie tego zadania po 42 mln zł, ale wspomniane wcześniej wyliczenia z 2021 roku pokazują, że raczej będą musiały zwiększyć finansowanie, a pytanie jakie się postawi jaka jest granica zwiększenia finansowania.

 

Kwestię budowy parkingu planuje się rozwiązać poprzez partnerstwo publiczno-prywatne, czyli rozważana jest koncepcja, że prywatny podmiot pokryje w dużej części koszt budowy parkingu podziemnego, w zamiana za wieloletnią możliwość czerpania z niego zysków. Pozwoliłoby to zmniejszyć zaangażowanie finansowe samorządów w parking (Miasto Bydgoszcz do parkingu według ostatnich ustaleń ma w ogóle nie dokładać), przez co będą mogły te środki przełożyć bezpośrednio na czwarty krąg. Na dzisiaj jednak prywatnego partnera jeszcze nie wyłoniono, nie mamy zatem w tej kwestii żadnych konkretów.

 

Sala kinowa

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Święto Bożego Ciała jest mocno powiązane z uroczystością Świętej Trójcy oraz Świętem Najświętszego Serca Pana Jezusa

    Dzisiaj przypada Święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusowej nazywane potocznie Bożym Ciałem, jest to ustawowo dzień wolny od pracy. W Polsce kojarzone jest ono przede wszystkim z procesjami jakie odbywają się ulicami parafii. Dla zrozumienia jego istoty przyjrzyjmy się homilii zmarłego niedawno papieża Benedykta XVI, wygłoszonej w 2008 roku.

  • Meteorolodzy przestrzegają przed ryzykiem suszy. IMGW zachęca do oszczędzania wody

    Korzystanie z prysznica zamiast kąpieli w wannie, wlewanie zimnej wody w kubek, gdy czekamy na jej ogrzanie w kranie, pranie w pralce w programie eko, czy spłukiwanie ze spłuczki dopiero po drugim razie – to zalecenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w kwestii oszczędności wody. Meteorolodzy zachęcają także do gromadzenia wody opadowej i tworzenia indywidualnej retencji. Wciąż w Polsce daleko do zakazów jakie wprowadzono już w Hiszpanii i południowej Francji, ale kto wie czy wkrótce zmiany klimatyczne nie wymuszą tego w naszym kraju.

    Etykiety: susza

Wiadomości z regionu