Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkrzyknęli się na Facebook-u, a potem przez trzy miesiące codziennie pomagali

Skrzyknęli się na Facebook-u, a potem przez trzy miesiące codziennie pomagali

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 czerwiec 2022 18:33

W niedzielę 5 czerwca zakończyli działalność wolontariusze, którzy witali ciepłą herbatą, posiłkiem oraz innymi potrzebnymi rzeczami, uchodźców którzy dopiero co przyjechali do Bydgoszczy. Liczba osób, którym w ostatnim czasie pomagano, była znikoma, stąd też uznano, że formuła pomocy się wyczerpała. Warto jednak wyraźnie podkreślić, że przez około 100 dni z dobroci serca na bydgoskim dworcu kolejowym pomoc była udzielana codziennie.

Inicjatywa zrodziła się niewinnym wpisem na Facebook-u 8 maja, gdy Małgorzata Sikorska napisała, że trzeba by się zaopiekować przybyszami już na dworcu - Napisałam post na ,,Bydgoszcz pomaga Ukrainie” - napisałam, czy jest ktoś chętny do pomocy, żeby nakarmić biednych Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, aby były dla nich kanapki i chociaż coś ciepłego do picia. Odezwało się na początku 30 osób chętnych, teraz już mamy 230 wolontariuszy – wyjaśniała w rozmowie z nami Sikorska. Odzew na ten post był tak duży, że spontanicznie w ciągu kilku dni zebrało się ponad 200 wolontariuszy chcących nieść pomoc. Od siebie dali też coś pasażerowie i mieszkańcy, którzy przynosili dary lub dawali darowizny. Wolontariusze tworzyli między sobą grafiki, aby zawsze był ktoś gotowy do niesienia pomocy.

 

W marcu społeczny punkt pomocy uchodźcom pomagał dziennie około 300-400 osobom dziennie, stoisko funkcjonowało właściwie do północy, gdy przyjeżdżał ostatni pociąg z ośrodków, gdzie bywało dużo uchodźców. W kwietniu liczba uchodźców na dworcu znacznie spadła, uznano jednak, że nawet tej mniejszej liczbie uchodźców trzeba pomagać i tak minęły dwa miesiące. Ostatni raz stoiska złożono w niedzielę 5 czerwca około godziny 18.

 

Nasz reportaż nagrywany w marcu:

 

Większość osób zaangażowanych w to dzieło zapowiedziało dalsze wspieranie uchoźców, ale już w ramach innych inicjatyw, które na dzisiaj są bardziej potrzebne.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu