Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 6 lat liczba nieutwardzonych ulic spadła o 9%

Przez 6 lat liczba nieutwardzonych ulic spadła o 9%

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 10 czerwiec 2022 07:14
Utwardzona ulica Siedlecka Utwardzona ulica Siedlecka

W 2015 roku opozycji udało się przeforsować uchwałę, która nie była popierana przez prezydenta Rafała Bruskiego, w sprawie rozpoczęcia wieloletniego programu utwardzania dróg gruntowych. Program zakończyć ma się według założeń w tym roku, a jego łączny koszt oszacowano na 17 mln zł. W praktyce w ostatnich latach został poszerzony o dodatkowe utwardzanie płytami ażurowymi. Wstępne podsumowanie wskazuje, że pozwolił on utwardzić 9% dróg nieutwardzonych.

 

Sprzeciw prezydenta był uzasadniany tym, że są ważniejsze prorozwojowe inwestycje. Z racji uchwalenia w 2015 roku zobowiązania prezydenta do podjęcia działań w tym zakresie, wieloletni program był realizowany.

 

O przedstawienie postępu realizacji programu wnioskował w interpelacji radny Szymon Róg. Z udzielonej odpowiedzi wynika, że w 2015 roku w Bydgoszczy aż 42% ulic (według długości) było nieutwardzonych, teraz ten odsetek szacuje się na 34%. Było to blisko 175,6 tys. km, aby spaść do 146,7 tys. km. Gdyby nie wliczać dróg ustabilizowanych płytami ażurowymi (traktowanymi jako tymczasowe rozwiązanie), to udało się utwardzić 7% dróg, czyli odsetek nieutwardzonych spadł do 35%.

 

W 2015 roku najgorszą sytuację miały osiedla: Łęgnowo – Wieś, gdzie aż 94% dróg nie było utwardzonych, Smukała, Opławiec, Janowo (81% nieutwardzonych), Piaski (74%), Miedzyń Prądy (70% nieutwardzonych) oraz Czyżkówko i Terenów Nadwiślańskich (po 58% nieutwardzonych). Dzisiaj na tych osiedlach sytuacja wygląda następująco: Łęgnowo – Wieś (65% nieutwardzonych), Smukała, Opławiec, Janowo (70% nieutwardzonych – najgorsza sytuacja), Miedzyń Prądy (53% nieutwardzonych) Piaski (66% nieutwardzonych), Terenów Nadwiślańskich (42% nieutwardzonych) oraz Czyżkówko (37% nieutwardzonych). Procentowo najwięcej dróg utwardzono w Łęgnowie – Wsi - 29%, czyli prawie jedną trzecią. W praktyce osiedla takie jak Terenów Nadwiślańskich, czy Czyżkówko, będące na liście osiedli z największą liczbą nieutwardzonych dróg zostały wyprzedzone przez inne osiedla np.: Glinki – Rupienice czy Tatrzańskie.

 

W 2015 roku najlepszą sytuację miały osiedla: Błonie (5% nieutwardzonych) oraz Wyżyny (6% nieutwardzonych), w ciągu tych 6 lat ten odsetek na Błoniu spadł do 1%, a na Wyżynach do 4%.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu