Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo gry w sprawie planów rozbudowy spalarni odpadów wchodzą ekolodzy z Oświęcimia

Do gry w sprawie planów rozbudowy spalarni odpadów wchodzą ekolodzy z Oświęcimia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 czerwiec 2022 00:06

Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu złożyło sprzeciw wobec decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie rozbudowy spalarni Eneris na terenach dawnego Zachemu. Sprzeciw kierowany jest do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co praktycznie powinno spowolnić proces inwestycyjny, a stanowisko sądu może okazać się kluczowe dla dalszej przyszłości inwestycji.

Żeby wyjaśnić o co dokładniej chodzi ze sprzeciwem Towarzystwa na rzecz Ziemi warto wyjaśnić wszystko po kolei. Pod koniec 2021 roku prezydent Bydgoszczy wyraził negatywne stanowisko wobec planów rozbudowy spalarni Eneris w Zachemie, wskazując głównie na niezgodność z planem przestrzennym. Spółka skorzystała ze swojego prawa i zaskarżyła decyzję prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a te w maju uznało decyzję prezydenta za wadliwą i nakazało ponowne rozpatrzenie wniosku inwestora.

 

Towarzystwo na rzecz Ziemi pod koniec maja, jako organizacja ekologiczna uznając się za stronę w postępowaniu, zaskarżyła decyzję SKO do sądu oceniając, że - Prezydent Bydgoszczy prawidłowo ocenił przesłanki rozstrzygnięcia w przedmiocie niniejszej sprawy odmawiając wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie linii do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych w Bydgoszczy.

 

Tym samym Towarzystwo weszło w spór z SKO, który trafi do sądu. Taki stan rzeczy sprawi, że ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezydenta Bydgoszczy się opóźni, co wydłuży proces inwestycyjny, a jeżeli Wojewódzki Sąd Administracyjny uzna, że prezydent i Towarzystwo mają rację, wówczas podtrzymana zostanie niekorzystna dla tej inwestycji decyzja ratusza. Wówczas inwestor będzie mógł tylko wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie na rozpatrzenie skargi czeka się dobry rok.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu