Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDo gry w sprawie planów rozbudowy spalarni odpadów wchodzą ekolodzy z Oświęcimia

Do gry w sprawie planów rozbudowy spalarni odpadów wchodzą ekolodzy z Oświęcimia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 czerwiec 2022 00:06

Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu złożyło sprzeciw wobec decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w sprawie rozbudowy spalarni Eneris na terenach dawnego Zachemu. Sprzeciw kierowany jest do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, co praktycznie powinno spowolnić proces inwestycyjny, a stanowisko sądu może okazać się kluczowe dla dalszej przyszłości inwestycji.

Żeby wyjaśnić o co dokładniej chodzi ze sprzeciwem Towarzystwa na rzecz Ziemi warto wyjaśnić wszystko po kolei. Pod koniec 2021 roku prezydent Bydgoszczy wyraził negatywne stanowisko wobec planów rozbudowy spalarni Eneris w Zachemie, wskazując głównie na niezgodność z planem przestrzennym. Spółka skorzystała ze swojego prawa i zaskarżyła decyzję prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a te w maju uznało decyzję prezydenta za wadliwą i nakazało ponowne rozpatrzenie wniosku inwestora.

 

Towarzystwo na rzecz Ziemi pod koniec maja, jako organizacja ekologiczna uznając się za stronę w postępowaniu, zaskarżyła decyzję SKO do sądu oceniając, że - Prezydent Bydgoszczy prawidłowo ocenił przesłanki rozstrzygnięcia w przedmiocie niniejszej sprawy odmawiając wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie linii do termicznego przekształcania odpadów niebezpiecznych w Bydgoszczy.

 

Tym samym Towarzystwo weszło w spór z SKO, który trafi do sądu. Taki stan rzeczy sprawi, że ponowne rozpatrzenie sprawy przez prezydenta Bydgoszczy się opóźni, co wydłuży proces inwestycyjny, a jeżeli Wojewódzki Sąd Administracyjny uzna, że prezydent i Towarzystwo mają rację, wówczas podtrzymana zostanie niekorzystna dla tej inwestycji decyzja ratusza. Wówczas inwestor będzie mógł tylko wnieść skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, gdzie na rozpatrzenie skargi czeka się dobry rok.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu