Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozpoczęły się ćwiczenia CWIX. Dzisiaj szczególnie widzimy jaką odgrywają rolę

Rozpoczęły się ćwiczenia CWIX. Dzisiaj szczególnie widzimy jaką odgrywają rolę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 czerwiec 2022 08:16
Rozpoczęły się ćwiczenia CWIX. Dzisiaj szczególnie widzimy jaką odgrywają rolę Fot: JFTC

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO rozpoczęły się coroczne ćwiczenia CWIX, w tym roku po trudnościach związanych z pandemią odbywają się ponownie głównie stacjonarnie, ale też w szczególnym momencie, gdy na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, który pokazuje jak interoperacyjność jest ważna. CWIX to bowiem głównie ćwiczenia interoperacyjności z udziałem 30 członków NATO.

Pakt Północnoatlantycki NATO tworzy wiele państw, które posiadają swoje systemy bojowe, o sukcesie na polu walki decydować będzie to, w jakim stopniu te systemy będą wstanie się porozumiewać i kooperować. Testowaniu nowoczesnych systemów we wzajemnej komunikacji służą coroczne ćwiczenia CWIX, których gospodarzem jest Bydgoszcz.

 

Eksperci testują i rozwijają Sfederalizowaną Sieć Misji (ang. Federated Mission Networking - FMN) w ujęciu operacyjnym, podczas gdy państwa przygotowują się do realizacji zadań Sojuszu, w ramach Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force - NRF), czy też Połączonych Sił Zadaniowych NATO o Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). W trakcie CWIX sojusznicy i partnerzy pracują i wzmacniają swój potencjał militarny, zapewniając jednocześnie możliwość współdziałania z partnerami koalicyjnymi. Inicjatywa NATO FMN to obszar, który obejmuje ludzi, procesy i technologie, którego celem jest wsparcie operacji militarnych. Jest on kluczem do uzyskania przewagi i osiągnięcia końcowego sukcesu misji.

 

To jednak nie wszystko. Kolejnym zagadnieniem realizowanym podczas ćwiczenia jest eksploracja tzw. dużych zbiorów danych, a następnie ocenienie w jaki sposób uzyskane dane mogą wzmocnić świadomość o naszym rzeczywistym położeniu, jak również współpracę cywilno-wojskową. Uzyskane wyniki są podstawą do udanych operacji wielodomenowych, tzn. prowadzonych jednocześnie w różnych środowiskach – na lądzie, w powietrzu, na morzu, w cyberprzestrzeni i kosmosie.

 

W tym roku „Kosmos”, jeden z obszarów zainteresowania w trakcie CWIX, przetestuje zdolności, które umożliwią pozyskiwanie, dystrybucję i wykorzystywanie w całym Sojuszu informacji z krajowych centrów kosmicznych. Pozyskanie i przekazanie tych danych jednostkom wojskowym będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia misji.

 

CWIX jest również doskonałą okazją by spojrzeć w przyszłość i przewidzieć nowe wyzwania. Poprzez testowanie nowych technologii, identyfikację braków, i włączanie najnowszych rozwiązań do zdolności już stosowanych, i takich, które będą stosowane wkrótce, sojusznicy i państwa partnerskie gwarantują, że przyszłe rozwiązania spełnią kryteria interoperacyjności.

 

Kolejnym elementem realizowanym podczas ćwiczenia jest eksperymentowanie, które wypełnia lukę pomiędzy niewiadomą a pewnością, co może stanowić o fiasku misji, lub jej powodzeniu. W obecnym, dynamicznym środowisku bezpieczeństwa, CWIX zapewnia, że ci, którzy bronią naszego wspólnego bezpieczeństwa i chronią nasze wartości, będą mogli wykonywać swoje zadania szybciej, z większą pewnością i poświęcić się temu z jeszcze większym zaangażowaniem.

 

CWIX rozpoczął się na początku ubiegłego tygodnia, zakończy się w przyszłym.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu