Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLotnisko ze zgodą środowiskową na potężną farmę fotowoltaiczną

Lotnisko ze zgodą środowiskową na potężną farmę fotowoltaiczną

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 czerwiec 2022 12:37
Lotnisko ze zgodą środowiskową na potężną farmę fotowoltaiczną Fot: PLB

30 maja Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyraziła zgodę na instalację farmy fotowoltaicznej o mocy do 100MW, realizacja tego zamiaru sprawiła, że byłaby to jedna z największych tego typu instalacji w Polsce. Produkcja prądu miałaby pozwolić poprawić bilans ekonomiczny bydgoskiego lotniska, które przynosi każdego roku straty.

 

Pod koniec marca Port Lotniczy Bydgoszcz ogłosił przetarg na montaż pierwszych instalacji fotowoltaicznych o mocy 50kWp w okolicy bazy technicznej. Do tej pory to postępowanie nie zostało jeszcze rozstrzygnięte. Docelowo instalacje fotowoltaiczne mają się znaleźć też przy pasie startowym.

 

Docelowa moc 100MW znacznie przewyższy potrzeby funkcjonowania lotniska, port będzie mógł zatem nadwyżkę energii odsprzedawać w celu poprawy bilansu ekonomicznego. Z danych Enea wynika, że w listopadzie w Bydgoszczy działało 898 instalacji fotowoltaicznych, których łączna moc wyniosła 7,3 MW, planowana na bydgoskim lotnisku instalacja może być zatem ponad 10 razy bardziej wydajna.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Kolej odzyskała pasażerów po pandemii

  W roku 2022 zniesiony został stan zagrożenia epidemicznego, jednocześnie wzrost cen paliwa spowodowany wojną na Ukrainie sprawił, że część osób zdecydowało się na podróżowanie transportem zbiorowym. Urząd Transportu Cywilnego podsumował 2022 rok w przewozach – był on pod względem liczby pasażerów lepszy od 2019 roku, czyli ostatniego przed pandemią

  Etykiety: kolej
 • 154 mln zł to pierwsze podsumowanie Finału WOŚP

  Na koniec niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podała, że udało się zebrać podczas 31. Finału ponad 154 mln i 606 tys. zł – jest to kwota o ponad 18 mln większa niż bilans zamknięcia ubiegłorocznego finału, zatem można mówić o nowym rekordzie. Oczywiście to nie koniec, bo wciąż środki spływają, trwa też jeszcze wiele aukcji, zatem na pewno ta kwota będzie ostatecznie znacznie wyższa.

Wiadomości z regionu