Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMartwe rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie wykorzystywania mundurów przez ekstremistów

Martwe rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie wykorzystywania mundurów przez ekstremistów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 czerwiec 2022 00:07
Martwe rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie wykorzystywania mundurów przez ekstremistów Kadr z YouTube

14 września 2021 roku minister Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie, które miało ograniczyć wykorzystywanie elementów umundurowania np. przez antyszczepionkowców. Wówczas było głośno w mediach o nachodzeniu jednej z bydgoskich przychodni oraz Domu Dziecka w Aleksandrowie Kujawskim przez bydgoskich tzw. kamratów, którzy sprzeciwiali się szczepieniom dzieci w tych miejscach. Można odnieść wrażenie, że rozporządzenie ministra Błaszczaka jest jednak martwe.

 

Podpisałem rozporządzenie, które zakaże noszenia mundurów przez osoby próbujące podszywać się pod żołnierzy. Nowe przepisy zakazują używania umundurowania m. in. w przedsięwzięciach, które godzą w dobre imię Sił Zbrojnych lub podczas zgromadzeń naruszających porządek publiczny – napisał 15 września na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

 

Rozporządzenie zakazujące noszenia mundurów przez osoby nieuprawnione obowiązywało już od dawna, minister Błaszczak w swojej nowelizacji sprecyzował kilka elementów. Przede wszystkim zakaz objął noszenie naszywek z flagą Rzeczypospolitej Polskiej oraz z godłem. Ponadto nawet osoby uprawnione do noszenia umundurowania nie mogą go nosić w czasie zgromadzeń publicznych i wydarzeń, na których zakłócany jest porządek publiczny.

 

Rozporządzenie rozporządzeniem, a życie życiem

Jak się okazuje organizacje, w które minister Błaszczak chciał uderzyć nowelizacją rozporządzenia, specjalnie się nim nie przejmują. 3 czerwca podczas skandalicznej manifestacji przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego wiele osób, w strojach przypominających mundury nosiło naszywki z flagą biało-czerwoną, które w czasie działań zbrojnych mają wskazywać przynależnośćnarodowa żołnierzy. Wśród osób noszących tę naszywkę (biało-czerwoną) był prorosyjski aktywista Eugeniusz Sendecki, który próbował w takim stroju zdjąć flagę Ukrainy z pomnika Kazimierza Wielkiego.

 

 

Kilka osób miało też flagi przypominające wojskowe, co najprawdopodobniej również narusza rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Interpelacje do ministra Błaszczaka w tej sprawie zamierza skierować poseł Jan Szopiński, chcąc  aby MON jasno wyjaśnił kto powinien zająć się egzekwowaniem zakazu noszenia umundurowania przez osoby nie posiadające do tego uprawnień.

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Kreml coraz więcej inwestuje w propagandę. Także tą adresowaną do obywateli Unii Europejskiej

  W ubiegłym roku Kreml przeznaczył 1,5 mld dol. na media masowe, które odgrywają kluczową rolę w działaniach propagandowych i dezinformacyjnych rosyjskiego rządu – wynika z raportu think tanku DebunkEU.org. Tegoroczne wydatki mogą się okazać jeszcze wyższe, bo w I kwartale tego roku, kiedy nastąpiła agresja na Ukrainę, budżet na media masowe zwiększył się trzykrotnie w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. – Narzędzia, które kształtują świadomość i opinię publiczną oraz przedstawiają wyłącznie pozytywny wizerunek Putina oraz Kremla, są nieodzowne do tego, żeby ta władza była kontynuowana – mówi Jakub Kubś, analityk DebunkEU.org.

 • Decyzja środowiskowa może opóźnić budowę S-10 w kierunku na Szczecin (raport)

  Dużo uwagi poświęca się odcinkowi Bydgoszcz – Toruń drogi ekspresowej S-10, głównie za sprawą bardzo dużej ilości wypadków, w tym też śmiertelnych. Docelowo droga ekspresowa S-10 ma połączyć Szczecin z Bydgoszczą i Warszawą, O ile w przypadku odcinka Bydgoszcz – Toruń kończy się etap związany z podpisywaniem umów z wykonawcami i w przyszłym roku może ruszyć budowa, to odcinek zachodni Bydgoszcz – Wyrzysk utknął na etapie postępowania o decyzję środowiskową.

Wiadomości z regionu