Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUMK brnie w konsolidację bydgoskich szpitali. Pracownicy pikietowali. Na razie decyzji nie ma

UMK brnie w konsolidację bydgoskich szpitali. Pracownicy pikietowali. Na razie decyzji nie ma

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 czerwiec 2022 20:09
Collegium Medicum Collegium Medicum

W poniedziałek rano odbyła się pikieta pracowników szpitala im. Biziela w Bydgoszczy, związkowcy nie wykluczają podjęcia poważniejszego strajku. Kilka godzin później Rada Collegium Medicum miała zatwierdzić kontrowersyjny pomysł połączenia szpitala Jurasza i Biziela. Duże emocje wokół tej sprawy sprawiły, że Rada CM odroczyła podjęcie tej decyzji na przyszły tydzień. W tym tygodniu debata w tej sprawie ma się odbyć także w Sejmie RP.

 

O tym zamiarze dyskutuje się od kilku tygodni, pod koniec maja Rada Miasta Bydgoszczy zaprosiła na swoją sesję rektora UMK, aby przedstawił argumenty za konsolidacją szpitali. Zarówno rektor, ani nikt z jego pracowników na sesji się nie pojawił. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu raczej jest powściągliwy w komentarzach, zamiast tego realizuje swój plan. Konsolidacji szpitali obawia się bydgoskie środowisko medyczne, obawy parlamentarzystów i samorządowców nie są też bez uzasadnienia, bowiem istnieje poważne ryzyko pogorszenia dostępności usług medycznych. Organy podległe UMK jak widać stawiają nas przed faktami dokonanymi, nie ma konsultacji społecznych, władze UMK nie chcą nawet rozmawiać z bydgoskimi samorządowcami.

Poniedziałkowa dyskusja na Radzie Collegium Medicum jak się dowiadujemy trwała 3 godziny, w obradach ogłoszono przerwędo przyszłego tygodnia, wówczas ma się odbyć głosowanie w tej sprawie. W czwartek ma się odbyć specjalne posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia w tym temacie.

 

W przeszłości dzisiejszy szpital Biziela należał do Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Został on przekazany UMK bezpłatnie, gdy przejęło bydgoską Akademię Medyczną.

 

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu