Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiziel prognozuje 15 mln stratę, Jurasz kilku milionową

Biziel prognozuje 15 mln stratę, Jurasz kilku milionową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 czerwiec 2022 07:16

Jutro w Sejmie zbierze się Komisja Zdrowia, aby dyskutować o kontrowersyjnym pomyśle konsolidacji szpitali Biziela i Jurasza, do którego dążą władze toruńskiego UMK, bez konsultacji z mieszkańcami Bydgoszczy. Kluczowym elementem w tej dyskusji jest też sytuacja finansowa obu bydgoskich szpitali, którymi od wielu lat zarządza toruński uniwersytet. Przyglądamy się jej bliżej.

Szpital Uniwersytecki im. Biziela w Bydgoszczy, który generuje większe straty rok 2021 zakończył 9,4 mln zł straty, natomiast prognoza na rok bieżący (na podstawie Raportu o sytuacji ekonomicznej szpitala 2021) to strata na poziomie prawie 15 mln zł. Wskaźnik zadłużenia szpitala wyniósł pod koniec 2021 roku 67,85%, czyli współczynnik zadłużenia wobec aktywów. Tak wysoki wskaźnik nie jest zalecany.

 

Jeżeli chodzi o Szpital Uniwersytecki im. Jurasza to dysponujemy wieloletnim raportem finansowym, ale dopiero z 2020 roku. Z tego dokumentu dowiadujemy się, że na 2021 rok planowano ponad 11 mln zł straty, a na bieżący 6,4 mln zł straty. Wskaźnik zadłużenia aktywów w 2020 roku był bardzo wysoki, wyniósł 201%.

 

Dla porównania podległy bydgoskiemu samorządowi Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Bydgoszczy uzyskał w 2021 roku ponad 0,5 mln zł zysku.

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu