Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW tym tygodniu zakończą się ćwiczenia CWIX – kluczowe dla interoperacyjności NATO

W tym tygodniu zakończą się ćwiczenia CWIX – kluczowe dla interoperacyjności NATO

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 czerwiec 2022 17:48
W tym tygodniu zakończą się ćwiczenia CWIX – kluczowe dla interoperacyjności NATO Fot: JFTC

Jednym z elementów wyścigu zbrojeń jest wdrażania innowacji na pole bitwy, w przypadku sojuszu jakim jest NATO konieczne jest budowanie pomiędzy tymi innowacjami interoperacyjności, bowiem jest to sojusz wielu państw, które mają swoje systemy bojowe, a sukces sojuszu na polu bitwy. Wzajemnemu zrozumieniu się tych systemów służy ćwiczenie CWIX, które corocznie odbywa się w Bydgoszczy.

 

W ćwiczeniu CWIX w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy uczestniczy 30 członków NATO, testując w praktycznym wykorzystaniu opracowane w ostatnich miesiącach innowacje. Jak się dowiadujemy, polskie reprezentuje w CWIX ponad 130 osób - W sumie testowanych jest 19 rozwiązań teleinformatycnzych związanych ze wsparciem dowodzenia. W przeważające większości są to systemy Wojsk Lądowych, ale również kryptoinformatyczne i cyber. Testy polegają w głównej mierze na sprawdzaniu interoperacyjności systemów używanych przez Siły Zbrojne RP z systemami innych państw sojuszniczych i partnerskich – wyjaśnia nam kmdr por. Piotr Adamczak, rzecznik prasowy JFTC NATO.

 

 

Jednym z kluczowych zagadnień jest cyberbezpieczeństwo systemów - Ciekawym zgadnieniem jest realizacja testów w ramach tzw., "Red Team" w obszarze CYBER. Polacy podgrywają działania przeciwnika (działania w obaszrze cyber), a pozostałe nacje sprawdzają skuteczność obrony swoich systemów teleinformatycznych przed cyber atakami. Dodatkowo, dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wydzieliło zespół (Coalition Information Assurance Team) odpowiedzialny za monitorowanie systemów, czuwanie nad ich bezpieczeństwem oraz reagowanie na incydenty komputerowe dla całego ćwiczenia CWIX 2022 – tłumaczy kmdr por. Amamczak.

 

- JFTC jest domem CWIX, kluczowym jego uczestnikiem odpowiedzialnym za wiele obszarów – mówił na otwarciu ćwiczenia CWIX zastępca dowódcy JFTC gen. Jozsef Szpisjak - Dzięki naszej najnowocześniejszej infrastrukturze do prowadzenia testów i innowacyjnej nowoczesnej platformie IT oraz Laboratorium Bojowym, JFTC jest do tego idealnym miejsce do tego rodzaju ćwiczenia.

 

Eksperci testują i rozwijają Sfederalizowaną Sieć Misji (ang. Federated Mission Networking - FMN) w ujęciu operacyjnym, podczas gdy państwa przygotowują się do realizacji zadań Sojuszu, w ramach Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force - NRF), czy też Połączonych Sił Zadaniowych NATO o Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). W trakcie CWIX sojusznicy i partnerzy pracują i wzmacniają swój potencjał militarny, zapewniając jednocześnie możliwość współdziałania z partnerami koalicyjnymi. Inicjatywa NATO FMN to obszar, który obejmuje ludzi, procesy i technologie, którego celem jest wsparcie operacji militarnych. Jest on kluczem do uzyskania przewagi i osiągnięcia końcowego sukcesu misji.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie wspomoże specjalistycznym wyposażeniem Obwód Chmielnicki

  Obwód Chmielnicki to jeden z dwóch ukraińskich regionów, które prowadzą współpracę partnerską z Województwem Kujawsko-Pomorskim. W poniedziałek Sejmik Województwa przyjął uchwałę w sprawie wsparcia rzeczowego Obwodu Chmielnickiego. Projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy wniósł do porządku obrad marszałek Piotr Całbecki.

 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej

Wiadomości z regionu