Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszczy świetność gospodarczą miało dać zbratanie się z Gdynią

Bydgoszczy świetność gospodarczą miało dać zbratanie się z Gdynią

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 23 sierpień 2013 17:31

W czwartek 9 czerwca 1938 roku Bydgoszcz odwiedziła delegacja najwyższych przedstawicieli miasta Gdyni. Władze Bydgoszczy do tego spotkania podeszły z dużą uwagą, gdyż Gdynia była największym polskim portem morskim.

W okresie II Rzeczypospolitej Gdańsk był wolny miastem, o które rościło zarówno Polska jak i Niemcy. Polska chcąc się dynamicznie rozwijać gospodarczo musiała zbudować nowy port, postawiono na Gdynię.

 

Bardzo szybki rozwój Gdyni sprawił, że zaczęły pojawiać się koncepcje stworzenia w Bydgoszczy bazy polskiego handlu morskiego. Gród Kazimierza Wielkiego był położonym najbliżej morza  dużym miastem. Bydgoszcz była wówczas także jednym z większych krajów węzłem komunikacyjnym, zarówno z powodu przebiegu szlaków drogowych, kolejowych, jak i wodnych. Kanał Bydgoski umożliwiał bowiem wodne połączenie Wisły i Odry.

 

Także przez nasze miasto przebiegała tzw. magistrala węglowa, najszybsza linia łącząca port w Gdyni ze Śląskiem, gdzie najszybciej rozwijał się polski przemysł. To właśnie potrzeba skomunikowania południa polski z największym polskim portem sprawiła, że ta inwestycja kolejowa była dla Polski kluczowa. Wpływ na to miała także wojna celna polsko-niemiecka, przez co polski handel w głównej mierze oparty było drogę morską.

 

Szansą do budowy bliskich relacji Bydgoszczy i Gdyni miały być spotkanie z czerwca 1938 roku. Jak informuje Kurier Bydgoski goście z Gdyni po spotkaniu w ratuszu odwiedzili Wzgórze Wolności, nowy szpital miejski, bazylikę pw. Wincentego a Paulo, wystawę Leona Wyczółkowskiego, a także miejską stację pomp oraz nową elektrownie. Konferencję prasową dla dziennikarzy zorganizowano w domu prezydenta Bydgoszczy Leona Barciszewskiego. Goście swój pobyt zakończyli przedstawieniem w Teatrze Miejskim, który kilka lat później został spalony.

 

Potrzeby naszego gospodarstwa narodowego wymagają istnienia silnego ośrodka handlu zamorskiego. Takim ośrodkiem można uczynić Bydgoszcz. Nadanie Bydgoszczy charakteru miasta portowego nie zaszkodziło by dalszemu rozwojowi Gdyni – pisał w Kurierze Bydgoskim Andrzej Kłyszyński - Dziś mamy powód do wyraźnej radości z powodu wszczęcia pierwszych kroków do zbratania gospodarczego Bydgoszczy z Gdynią.

 

Wówczas mówiono otwarcie o konieczności wybudowania w Bydgoszczy wielkiego portu śródlądowego. Te plany przerwał jednak wybuch II wojny światowej.

 


Dzisiaj czytając o sytuacji Bydgoszczy jeszcze 80 lat temu ciężko może być nam sobie wyobrazić Bydgoszcz jako ważny węzeł transportowy. Obecnie bowiem jest to największe miasto bez dostępu do autostrady i sieci dróg ekspresowych. Istnieje jednak szansa, że w najbliższych latach dawny blask odzyska magistrala węglowa, obecnie na dużym odcinku w kierunku południowym niewykorzystywana.

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu