Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 czerwiec 2022 21:15

W środę po 11 godzinach obrad Rada Miasta Bydgoszczy udzieliła prezydentowi Rafałowi Bruskiemu absolutorium za wykonanie budżetu za 2021 rok, a także wotum zaufania. Prezydent otrzymał pozytywną opinię Rady Miasta dzięki głosom Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Tematem budzącym największe zainteresowanie na środowej sesji był strajk pracowników MZK, stąd też punkty absolutoryjne rozpoczęły się dopiero po południu, a ta dyskusja jest zawsze czasochłonna. Przed głosowaniem wniosku o udzielenie prezydentowi wotum zaufania odbyła się debata o stanie miasta. Jeszcze wcześniej prezydent przedstawił informację o stanie finansów miasta wskazując, że m.in. z powodu wzrostu cen energii wydatki bieżące przekroczyły dochody, czyli miasto nie ma już nadwyżki operacyjnej, ale stratę. Prezydent przyznał, że z powodu obniżki podatku PIT i podniesienia kwoty wolnej od podatku Polacy zarabiają więcej, ale uderza to w finanse samorządów. Polemizował z tym wiceminister Jarosław Wenderlich wskazując na rządowe subwencje dla samorządów, dyskusja zeszła na tematy rządowych dotacji inwestycyjnych i tego, czy Bydgoszcz jest przez rząd poszkodowana. Można powiedzieć, że tego typu tematy w dyskusjach budżetowo-absolutoryjnych to już stały repertuar.

 

Rekordowy rok 2021

Rok 2021 Bydgoszcz zakończyła z ponad 155 mln zysku oraz nadwyżką operacyjną na rekordowym poziomie prawie 316 mln zł. Wynikło to z tego, że rząd przelał 28 grudnia samorządom uzupełnienie subwencji, w ramach czego Bydgoszcz otrzymała ponad 60 mln zł, jako rekompensatę za ubytek w PIT w roku bieżącym. O rekordowych wynikach za 2021 rok mówił wiceminister Jarosław Wenderlich, chcąc pokazać, że samorządy dzięki działaniom warszawskiego rządu zyskują. W 2022 roku Bydgoszczy otrzyma z tego źródła około 20 mln wsparcia, ale straci ponad 60 mln z wpływów z podatku PIT – z uwagi na podniesienie kwoty wolnej od podatku.

 

Zdaniem skarbnika Piotra Tomaszewskiego to celowe działanie, aby pokazać w 2021 roku, że samorządy są w dobrej sytuacji.

 

Sprawa robi się zawiła dla przeciętnego obywatela, bowiem strata z PIT dotyczy 2022 roku, a główna pula rekompensaty do samorządów trafiła tuż przed nowym rokiem i musiała być ujęta w budżecie na 2021 rok.

 

Radni opozycji zarzucali prezydentowi chociażby problemy z nawierzchnią zmodernizowanego Starego Rynku, w odpowiedzi padła informacja, że najprawdopodobniej jeszcze w te wakacje rozpoczną się naprawy nawierzchni – jeżeli nie będzie to uciążliwe dla ruchu turystycznego. Kilku radnych opozycji jednocześnie przyznało, że widoczne jest to, że Bydgoszcz pięknieje.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu