Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNieoficjalnie: W piątek strajk powinien się zakończyć

Nieoficjalnie: W piątek strajk powinien się zakończyć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 czerwiec 2022 00:37

Najprawdopodobniej jutro funkcjonowanie komunikacji miejskiej powróci do stanu sprzed rozpoczęcia strajku. Dzisiaj rozpoczyna się siódmy dzień strajku, już podczas środowej sesji Rady Miasta można było zauważyć, że część protestujących pracowników nie jest przekonana do tej formy. Dzisiaj formalnie pracę rozpocznie też komisja doraźna Rady Miasta, która ma przyjrzeć się tej problematyce.

W środę wcześnie rano pracownicy skierowali też do władz MZK postulaty, głównie podniesienia płac, co formalnie rozpoczyna spór zbiorowy. Mowa o tych samych postulatach, o których mówi się od tygodnia. Komisja doraźna ma swoje prace zakończyć w ciągu 14 dni, opracowaniem raportu końcowego. Ze strony strajkujących wychodzi nieoficjalny komunikat, że na czas prac tej komisji strajk miałby zostać zawieszony, warunek jaki się pojawia to podjęcie rozmów przez prezydenta. Złożenie postulatów w świetle prawa rozpoczyna jednak rokowania pomiędzy MZK i pracownikami. W ramach rokowań mogą być prowadzone np. mediacje z udziałem niezależnego, zaakceptowanego przez obie strony mediatora.

 

Prowadzony obecnie strajk ma formę nielegalną, bowiem zgodnie z przepisami strajk generalny jest ostateczną formą i nie może mieć miejsca zanim nie zostaną wyczerpane inne formy rozwiązywania sporu. W praktyce doprowadzono jednak do strajku bez rozpoczęcia sporu zbiorowego, to zgłoszenie dokonano dopiero wczoraj. Potencjalne zakończenie jutro strajku oraz rozpoczęcie wczoraj rokowań sprawi, że dalsze rozwiązywanie sporu będzie się odbywało już w ramach normalnej procedury.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu