Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTak wojnę widzą najmłodsi. Rysunki dzieci z Ukrainy

Tak wojnę widzą najmłodsi. Rysunki dzieci z Ukrainy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 08 lipiec 2022 00:00

Wojna na Ukrainie wywołuje szczególną traumę u dzieci – rysunki, które powstały tuż po ewakuacji dzieci z terenów objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi możemy do 15 lipca oglądać w Młynach Rothera w ramach wystawy ,,Wojna oczami dziecka. Ból i Nadzieja”. Jej inauguracja nastąpiła w poniedziałek 4 lipca.

 

Rysunki przyjechały do Bydgoszczy z miasta partnerskiego Czerkas. Autorami są dzieci, które do Czerkas uciekły z Mariupola, Severodoneska, Kijowa i Charkowa. Powstały one tuż po ewakuacji, mają zatem w sobie szczególny ładunek emocjonalny.

 

Jednym z celów wystawy jest zwrócenie uwagi na potrzeby psychologiczne i materialne dzieci z terenów objętych wojną. Miasta partnerskie Bydgoszczy Czerkasy i Krzemieńczuk przyjęły dziesiątki tysięcy uchodźców z terenów, gdzie toczą się działania zbrojne. Ostatnie bombardowanie Krzemieńczuka pokazuje, że nawet w tych miastach Ukraińcy nie mogą się czuć w pełni bezpieczni.

 

Na tę wystawę może wejść każdy z nas z ulicy, bez konieczności kupowania biletów. Przy okazji spaceru po Wyspie Młyńskiej warto wejść i zobaczyć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu