Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy radni negatywnie o marszałkowskim audycie krajobrazowym. Marszałkowski projekt niekorzystny dla terminalu Emilianowo

Bydgoscy radni negatywnie o marszałkowskim audycie krajobrazowym. Marszałkowski projekt niekorzystny dla terminalu Emilianowo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 lipiec 2022 00:21
Bydgoscy radni negatywnie o marszałkowskim audycie krajobrazowym. Marszałkowski projekt niekorzystny dla terminalu Emilianowo Wizualizacja autorstwa PKP

Na początku czerwca Zarząd Województwa przyjął projekt audyty krajobrazowego, do którego opracowania samorządy wojewódzkie są zobowiązane przynajmniej raz na 20 lat. Nad aktualnym audytem prace trwają od 2017 roku, celem dokumentu jest m.in. identyfikacja krajobrazów priorytetowych, w celu późniejszej ich ochrony. Jak się okazuje, przyjęty projekt kłóci się z planami rozwojowymi Bydgoszczy.

 

Audyt Zarząd Województwa przyjął 8 czerwca, ale dopiero 24 czerwca rozesłany został do samorządów w celu opiniowania. Z uwagi na początek wakacji jest to niefortunny okres, bowiem gminy i powiaty mają tylko 30 dni na odniesienie się do dokumentu, brak opinii traktowany jest jako ,,milcząca akceptacja”. Z racji okresu wakacyjnego, wiele samorządów w lipcu się jednak nie spotyka.

 

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy w kilka dni przeanalizowała dokument i na sesję Rady Miasta w dniu 29 czerwca wniesiono projekt, w którym bydgoski samorząd negatywnie ocenia audyt. Dyrektor MPU Anna Rembowicz-Dziekciowska oceniła, że dokument zawiera niekorzystne dla planowanego w Emilianowie terminalu. W uzasadnieniu do uchwały napisano - Jednym z krajobrazów priorytetowych, wskazanych w projekcie Audytu krajobrazowego, jest teren oznaczony kodem 04-315.35-43, obejmujący w granicach miasta Bydgoszczy tereny sąsiadujące z przyszłym terminalem intermodalnym Bydgoszcz-Emilianowo i Bydgoskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym. (...) Obszar ten, zgodnie z przestrzenną polityką miasta, będzie podlegał przekształceniom w myśl określonych w Studium kierunków. Ze względu na istniejące produkcyjno-usługowe zainwestowanie terenu, związane z funkcjonowaniem m.in. Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, uwzględniając potrzeby rozwojowe miasta, Rada Miasta Bydgoszczy przyjmuje stanowisko, że obszar krajobrazu priorytetowego oznaczonego kodem 04-315.35-43 powinien zostać ograniczony do terenów zwartych kompleksów leśnych, związanych z przyrodniczo-krajobrazową charakterystyką Puszczy Bydgoskiej.

 

Rada Miasta Bydgoszczy bez większej dyskusji jednogłośnie opowiedziała się za negatywnym zaopiniowaniem audytu krajobrazowego.

 

12 lipca zbierze się natomiast Rada Gminy Nowa Wieś Wielka, która również w przedmiotowym fragmencie dotyczącym Emilianowa, chce negatywnie zaopiniować audyt krajobrazowy.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Sondaż pokazuje, że dla PSL-u koalicja z Hołownią może być w okręgu bydgoskim ratunkiem

  Politolog zajmujący się sondażami Marcin Paladem przedstawił w niedzielę prognozowany podział mandatów (w oparciu o średnią sondażową), w dwóch wariantach: osobnego startu PSL i Polski2050 oraz wspólnej listy. Na takiej koalicji straciłaby Koalicja Obywatelska, zyskał PSL, który samodzielnie obecnie nie ma szans na jakikolwiek mandat w okręgu bydgoskim.

 • Spory wzrost nowych zakażeń, niestety też zgonów

  Z oficjalnych raportów wynika, że pierwszej połowie marca z powodu COVID-19 zmarło w województwie kujawsko-pomorskim 12 osób, to podobna liczba co przez cały luty. Zakażeń stwierdzono 3069, gdy przez cały luty było ich 2,8 tys.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu